بررسی آداب و رسوم مردم شهرستان دشتی

 
 
پورفاطمی : خیالتان راحت!کاکی شهرستان نمی شود
| | ادامه مطلب...

      با گذشت مدتها از کش مکش ها،مصاحبه ،مکاتبه و نوشتن طومار و ... در مورد شهرستان شدن کاکی و بعد از این که طرح توجیهی شهرستان شدن کاکی در استانداری بوشهر تدوین و به وزارت کشور ارسال و در آنجا نیز به تائید رسیده و منتظر طرح در جلسه هیئت دولت جهت تائید و تصویب بود و مردم کاکی منتظرشنیدن خبرهای خوش جهت عدالت،پیشرفت و توسعه دیارشان  بودند بالاخره پورفاطمی نماینده شهرستانهای دشتی و تنگستان خیال همه  را از بابت شهرستان شدن کاکی راحت کرد.

پورفاطمی  در نشست با شهردار و اعضای شهر خورموج اظهار داشت:
در این دولت موضوع تجزیه شهرستان دشتی اتفاق نمی‌افتد و خیال همه از بابت تجزیه شدن دشتی راحت باشد.

پورفاطمی: دشتی تجزیه نمی شود
خلیج فارس نوشت:نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس گفت: در این دولت موضوع تجزیه شهرستان دشتی اتفاق نمی‌افتد و خیال همه از بابت تجزیه شدن دشتی راحت باشد.

حجت الاسلام سید مهدی پورفاطمی ظهر امروز در نشست با شهردار و اعضای شهر خورموج گفت: اگر وحدت و همدلی بیشتری بین مسئولان و نماینده باشد خیر و برکت بیشتری برای شهرستان خواهد داشت و کارهای بزرگتری نیز می‌توانیم انجام دهیم.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: به آینده امیدوار شده‌ایم و هرکاری برای مردم بتوانم انجام دهم دریغ نمی‌کنم و طی چهار ماهه اخیر کارهای بزرگی انجام داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای نقاط حادثه‌خیز شهرستان اشاره کرد.

وی اضافه کرد: برای تجهیز بیمارستان‌های خورموج و اهرم و درمانگاه بادوله اعتبار گرفته‌ایم و پیگیر راه‌های روستایی و پل‌های جاده چاوشی تا زیارت ساحلی هستیم...              بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392
زمان :
خرما و لورک
|

خرما در گذشته از غذاهای اصلی مردم دشتی بشمار می رفته است و استفاده زیادی داشته ولی حالیه با وجود غذاهای متنوع و  خوردنی های فراوان جای خود را بعنوان یکی غذای اصلی در سفره ها از دست داده است .در شهرستان دشتی خرما بهمراه مواد غذایی زیادی استفاده می شود منجمله: لورک(از فراورده های لبنیاتی)،ماست،ارده و کنجد و... که  تصویر ذیل خرما و لورک یکی از خوردنی های مورد علاقه مردمان دشتی در فصل زمستان را نشان می دهد:


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و ششم بهمن 1392
زمان :
استقرار درمانگاه صحرایی در بخش کاکی
| | ادامه مطلب...

       سرپرست بخشداری کاکی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری سازمان جامعه بسیج پزشکی استان بوشهر درمانگاه تخصصی صحرایی به مدت سه روز در بخش کاکی استقرار پیدا می کند.

     سرپرست بخشداری کاکی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری سازمان جامعه بسیج پزشکی استان بوشهر درمانگاه تخصصی صحرایی به مدت سه روز در بخش کاکی استقرار پیدا می کند.

        اسداالله حاجیانی در نشست هماهنگی راه‌اندازی این درمانگاه که با حضور مسئولین مرتبط در سالن اجتماعات بخشداری کاکی برگزار شد اظهار داشت: برپایی درمانگاه تخصصی در نوع خود بسیار ارزشمند است و می تواند خدمات خوبی به محرومین این بخش ارائه دهد.

وی اضافه کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و ششم بهمن 1392
زمان :
راهپیمایی 22 بهمن در کاکی به روایت تصویر
| | ادامه مطلب...


برای دیدن بقیه تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392
زمان :
درخواست های نماینده استان در شورا عالی استانها از استاندار
| | ادامه مطلب...

فاطمی : جهت توسعه استان همه باید استاندار را به عنوان نماینده ارشد دولت در این استان همراهی کنیم.

 

        نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها در جلسه نشست استاندار با مدیران اجرایی شهرستان دشتی بر ضرورت همراهی و همکاری مسئولان استان با استاندار بوشهر تاکید کرد و افزود: جهت توسعه استان همه باید استاندار را به عنوان نماینده ارشد دولت دراین استان همراهی کنیم .

       سید علی اکبرفاطمی با بیان اینکه اغلب مردم استان از دولت تدبیر و امید درخواست انتصاب استاندار بومی داشتند، افزود: با فعالیت‌های انجام شده در این زمینه استاندار بومی برای بوشهر انتخاب شده است و باید از همه ظرفیت  ها برای توسعه استان استفاده کرد.

        فاطمی با ابراز اینکه استاندار بومی شناخت کافی از استان دارد،اظهار داشت: همین امر موجب توجه  موثربه وضعیت استان می‌شود.

وی از استاندار خواست تا مدیرانی را انتخاب کند که بتوانند ..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392
زمان :
تصاویر طبیعت کاکی
| | ادامه مطلب...

خدارا شاکریم که امسال با بارش مناسب رحمت الهی سال سرسبز و شکوفایی داشته باشیم  و بنا بر رسم همه ساله توفیق دوباره ای  حاصل شدکه بهمراه عزیزان کوهپیمایی داشته باشیم .بدور از یک زندگی شهری وماشینی ، شرط اول سفر خاموش کردن کلیه تلفنهای همراه  بود.تصاویری از این سفر تقدیم حضور می گردد.

برای دیدن بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید(بالا)نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیستم بهمن 1392
زمان :
اعتقادات مردم دشتی-کودک
|

اعتقادات مردم دشتی-  اندر احوالات کودکان

تشخیص جنس فرزند بعدی

برخی معتقدند وقتی کسی فرزند دختری نصیبش میشود اگر زبان آن کودک پهن باشد فرزند بعدی آن خانواده دختر و چنانچه زبانش باریک باشد جنسش پسر خواهد بود.

دندان قروچه

اکثر کودکان در بدو دندان درآوردن شروه به مالیدند دندان ها بهم  و دندان قروچه می کنند که برخی مردم این کار کودک را بخصوص هنگام شب بدیمن می دانند.

نترساندن کودک

مردم بر این باورند که در شب نباید دست روی کودک بلند کرد و او را ترساند حتی اگر به شوخی باشد.

رابطه دندان با رشد کودک

اکثریت زنان منطقه دشتی بر این اندیشه اعتقاد دارند که اگر کودک اول دندان دربیاورد راه رفتنش دیرتر خواهد بود و اگر چهار دست و پا رفتنش زودتر باشد دیرتر دندان درخواهد آورد.

 


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392
زمان :
تصویب لایحه پیشنهادی تعرفه عوارض سال1393 شهرداری کاکی
|

تصویب لایحه پیشنهادی تعرفه عوارض سال1393 شهرداری توسط شورای اسلامی شهر

       شهردار کاکی گفت: لايحه پيشنهادي تعرفه عوارض شهرداري کاکی پس از چندین جلسه كار كارشناسي توسط واحد در آمدي شهرداري تدوين شد و پس از تصويب شوراي محترم شهر جهت عملکرد در سال1393 و تاييد نهايي به استانداري بوشهر تقديم شد تا آخرين مرحله جهت بررسي آن صورت پذيرد.
 شوراي اسلامي شهر  جهت وضع هر يك ازعوارض محلي جديد ،كه تكليف انها درقانون مشخص نشده باشد ،موظفند موارد را حداكثرتا 15 بهمن ماه هر سال براي اجرا در سال بعد ،تصويب و اعلام عمومي نمايد
 محمدی نیا اظهار داشت:لايحه تقديمي سال 93 با رويكرد تشويق شهروندان به ساخت و ساز بررسي شده و درصد افزايش عوارض بسيار كم بود.
  وی افزود: شهروندان با مشاركت و همكاري موثر در پرداخت عوارض علاوه بر تحقق حداكثري بودجه موجب تسريع در روند توسعه و عمران شهري شوند.


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه پانزدهم بهمن 1392
زمان :
تشکر فاطمی از مردم بخاطر انتخاب در هیئت رئیسه شورای عالی استانها
|

سید علی اکبرفاطمی پس از انتخاب در هیئت رئیسه شورای عالی استانها از مردم تشکر نمود که متن آن به شرح ذیل است:

مردم عزیز،  فهیم  و ولایت مدار شهر کاکی و همکاران گرامی در شورای شهرستان دشتی و استان بوشهر

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکراندرش مزید نعمت. هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون بر می آید مفرح ذات.

  شما  با حضور خود در همه صحنه های انقلاب به دشمنان نظام ثابت کردید که تحریم ها، تهدیدها و ترورهای استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و اسرائیل خائن نه تنها هیچ تأثیری ندارد بلکه اراده ملت بزرگ ما را در تأیید، حمایت و تقویت نظام صد چندان می کند.
اینجانب پس از تقدیر و تشکر فراوان از همه شما مردم شریف شهرکاکی، جوانان عزیز، غیور و مؤمن، عزیزانی که به اینجانب اعتماد کرده و رأی دادند، کمال امتنان دارم از دوستان در شورای شهرستان دشتی جهت انتخاب بنده بعنوان نماینده در  شورای اسلامی استان و نیز تشکر می کنم از حسن اعتماد همکاران عزیزم در شورای اسلامی استان که با انتخاب و معرفی بنده بعنوان نمایند استان بوشهر در شورای عالی استانها که موجب انتخاب اینجانب در هیئت رئیسه شورای عالی استانها گردید در این زمان و در آستانه دهه مبارکه فجر دهه پیروزی انقلاب اسلامی ، پیروزی مستضعفین بر ستمکاران  دست در دست هم نهیم وهمه باید با همدلی، حفظ وحدت و امید به آینده به يكديگر كمك كنيم تا به لطف خدا و با تکیه بر تمامی پتانسیل های موجود گره ها يكی پس از ديگری گشوده شود.

با آرزوی تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) و سلامتی و طول عمر رهبر فرزانه انقلاب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوازدهم بهمن 1392
زمان :
فاطمی در هیات رئیسه شورای عالی استان ها انتخاب شد+تصاویر
| | ادامه مطلب...

  رئیس، نایب رئیس و منشیان شورای عالی استان ها در نخستین نشست این شورا در دوره چهارم انتخاب شدند.

رییس شورای اسلامی شهر کاکی به عنوان هیات رئیسه شورای عالی استان ها انتخاب شد.رئیس، نایب رئیس و 6 منشی شورای عالی استان ها در نخستین نشست این شورا در دوره چهارم انتخاب شدند.

سیدعلی اکبر فاطمی یکی از دو نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها نیز برای سمت منشی کاندیدا شد که با کسب 35 رای به عنوان منشی پنجم برگزیده شد.

وی در هر چهار دوره شورای شهر کاکی منتخب مردم این شهر بوده است... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه دوم بهمن 1392
زمان :
نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها: به چمران رأی خواهم داد
| | ادامه مطلب...

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها: به چمران رأی خواهم داد

نمایندگان استان جهت شرکت در برگزاری انتخابات هیات رئیسه چهارمین دوره شواری عالی استانها راهی تهران شدند.

سید علی اکبر فاطمی رئیس شورای اسلامی شهر کاکی و یکی از دو نماینده شورای اسلامی استان بوشهر در شورای عالی استانها ضمن اعلام حضور نمایندگان استان در این جلسه گفت:  انتخابات هیات رئیسه چهارمین دوره شواری عالی استانها به میزبانی وزارت کشورو با حضور وزیر کشور و همچنین 75 عضو منتخب شورای اسلامی شهر و روستا از  استانهای کشور در نشست روز سه شنبه یکم بهمن برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به انتخاب هیأت رئیسه سنی در این نشست گفت: در این نشست ضمن برگزاری مرا... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه سی ام دی 1392
زمان :
عدم رعایت حریم برق در کاکی+تصاویر
| | ادامه مطلب...

صرفاً جهت اطلاع مسئولین برق استان در صورت عدم اطلاع!!!!

عدم رعایت حریم قانونی دکل برق فشار قوی در شهر کاکی

جهت مشاهده سایر تصاویر روی ادامه مطلب  در بالای خبر کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه سی ام دی 1392
زمان :
طب سنتی مردم شهرستان دشتی
| | ادامه مطلب...

در این پست  به نقل از وبلاگ آساک دشتی به ده مورد از درمانهای دشتی اشاره می گردد.

سیسفو:عامل بیماری پشه بسیار کوچکی است که در موسم گرم تابستان،در میان گله های بز وگوسفند وجود دارد.این حشره برای تخم ریزی وارد دماغ،گوش،چشم وگلوی چوپان یا هرکسی که به نحوی با گله های بز وگوسفند در ارتباط است،می شود وآنها را بیمار می کند.عوارض آن استفراغ وخارش وسوزش وریزش آب چشم وبینی است وتا چند روز ادامه می یابد.اگر امکان تخم ریزی در چشم باشد،چشم متورم شده وبا خارش وآبریزش شدید همراه است،به طوری که چشم قادر به باز شدن نمی باشد.اگر محل تخم ریزی گلو باشد،سرفه های پی در پی بدنبال دارد وبرای درمان سیگار می کشند ودود را وارد مجرای گلو می کنند زیرا دود سیگار محل تخم ریزی را بی حس کرده،به بیمار آرامش وتسکین می دهد.بعضی ها قطعه گوشتی را به نخ می بندند و وارد گلو می کنند چون بر این باورند که انجام این کار باعث می شود تخم های آن پشه به گوشت بچسبند وهمزمان با بیرون کشیدن نخ وگوشت،تخم ها نیز از گلو خارج... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و هشتم دی 1392
زمان :
(معرفی کتاب) تاریخ، سرزمین و فرهنگ دشتی
| | ادامه مطلب...

(معرفی کتاب) تاریخ، سرزمین و فرهنگ دشتی

تاریخ‌های محلی یا شهرنامه‌ها، حافظه تاریخی شهرها محسوب‌ می‌گردند. آگاهی‌های موجود در شهرنامه‌ها،‌ اغلب منحصر به فرد و معطوف به یک منطقه و محل جغرافیایی هستند.

به گزارش سوک،مجموعه ده جلدی «شهرنامه‌های استان بوشهر» دربردارنده شرح تاریخ و فرهنگ شهرهای استان بوشهر است.

از ویژگی‌های شاخص این مجموعه عبارت‌اند از: انتشار حداکثری داده‌های اطلاعاتی مورد نیاز؛ نگاه شهرستانی؛ زاویه دید عام؛ اجتناب از تلخ نویسی و اجمال نویسی.
http://www.ical.ir/media/k2/items/cache/21b63a5fa4422d684c6fb41f0d1a94c7_L.jpg

در ابتدای هر جلد، کتاب‌شناسی هر شهر ذکرشده و سپس، در سه بخش، پیرامون تاریخ، سرزمین و فرهنگ هر شهر مطالبی ذکر شده... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392
زمان :
طب دشتی
|

طب سنتی مردم دشتی

یکی از رسوم مردم شهرستان دشتی، استفاده از داروهای سنتی برای درمان بیماریهاست که متأسفانه حالیه کمرنگ گشته و با وجود مطب های مختلف پزشکی کمتر از داروهای سنتی استفاده می شود و اعتقاد به آنها ضعیف شده است.در این نوشتار جهت اطلاع بیشتر خوانندگان محترم به ده مورد آن اشاره می نمایم:

1-   انگل: اگر فردی انگل داشته باشد به وی آب قلیان می خوراندند یا اینکه مقداری نرم شده دریمه را با شکر مخلوط می کردند و به مدت 3روز،و هر روز یک قاشق چای خوری ناشتا به بیمار می خوراندند .

2-     ختنه: پس از ختنه کردن ، برای سریعتر خوب شدن زخم از دود سرگین الاغ استفاده می کرده اند.

3-   بریدگی و زخم: اگر در بدن فردی بریدگی و زخم ایجاد می شد، پارچه ای را می سوزاندند و در محل زخم یا بریدگی می گذاشتند تا بهبود حاصل شود.

4-   مارگزیدگی: برای درمان مارگزیدگی ، مقداری عسل و آبلیمو، روی محل مارگزیدگی می مالاندند، یا جوجه محلی را سر می بریدند و بدنش را به دو قسمت کرده و آنرا روی محل گزیدگی قرار می داند.

5-   شب کوری: جگر بز را روی آتش قرار می داند تا آب آن بطور کلی خشک  شود .سپس مقداری فلفل سیاه را روی آن می ریختند و به چشمان فردی که شب کوری داشته می مالاندند.

6-   شب ادراری: برای درمان آن بیضه پازن(بز نر) را می پزاندند و به بچه ای که به شب ادراری مبتلا بوده می داده اند تا بهبود کامل حاصل شود.

7-   سوراخ گوش: پس از سوراخ کردن گوش، برای   اینکه سریعتر خوب شود، مدفوع گنجشک را می کوبیدند و با زردچوبه مخلوط می کردند و آن را خیسانده  و بر روی سوراخ گوش می گذاشتند .

8-     گوش درد: برای درمان گوش درد، از روغن زیتون،دودقلیان یا شیرزنی که دختر زائیده بود استفاده می کردند.

9-   بوزدگی بچه: هر گاه بچه ای بر اثر بوی نامطبوع مریض می شد، مقداری روغن محلی(دامی) با نرم شده گیاه سندباد و سیر مخلوط می کردند و زیر دماغ بچه وکف دستهایش می مالیدند.

10- زنبور گزیدگی: برای درمان آن: سنگ گرم را روی محل گزیدگی قرار می دادند یا مقداری پودر رختشویی را خیس کرده و روی محل گزیدگی قرار می داند.

                                                           محمد هادی نژاد


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و چهارم دی 1392
زمان :
برگزاری جلسه آموزشی ویژه پرسنل خدمات شهری شهرداری کاکی+تصاویر
| | ادامه مطلب...

جلسه آموزشی توجیهی مدیریت پسماند ویژه کارگران خدمات شهری روز دوشنبه مورخ 23/10/92با حضور گنجور جانشین شهردار،ابولی مسئول خدمات شهری، کارگران خدمات شهری و فضای سبز و باغبانی مسئول بهداشت محیط  شبکه بهداشت شهرستان دشتی،در محل سالن اجتماعات شهید آوینی کاکی برگزار شد.

در این جلسه باغبانی  با اشاره به لزوم ساماندهی مدیریت پسماند در شهرها اظهار داشت : یکی از مهم ترین مولفه های توسعه پایدار در شهرها مدیریت پسماند می باشد که این مدیریت مستلزم ایجاد زیر ساختهای لازم منجمله آماده سازی بستر فرهنگی ، اجتماعی وفراهم نمودن امکانات مالی وتجهیزات لازم می باشد .

وی ضمن تاکید بر لزوم .....بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و سوم دی 1392
زمان :
راهدار خانه کاکی تعطیل شود بهتر است
| | ادامه مطلب...

راهدار خانه کاکی تعطیل شود بهتر است

رئیس شورای اسلامی شهرکاکی از کمبود امکانات و تجهیزات راهداری در این بخش انتقاد کرد

رئیس شورای اسلامی شهرکاکی از کمبود امکانات و تجهیزات راهداری برای بازگشایی بموقع محورهای ارتباطی اصلی و فرعی این منطقه که بر اثر بارش سنگین باران و یا دیگر حوادث غیرمترقبه رخ می دهد، انتقاد کرد.

سیدعلی اکبرفاطمی گفت: راهدار خانه کاکی با وجود واقع شدن واقع در حاشیه محور اصلی بوشهر- کنگان متاسفانه فاقد هر گونه امکانات و تجهیزات وماشین آلات بوده و در مواقع اضطراری پاسخگو نیست.
او ادامه داد: بارندگی های چند روز اخیر منجر به جمع شدن آب پشت راه روستایی مجاور بزرگراه سیراف شد که با توجه به نزدیکی زمینهای کشاورزی به مسیر و بسته بودن پلها منجر به زیر آب  رفتن محصولات گندم گردید...               بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه هجدهم دی 1392
زمان :
چهارشنبه سوری
|

 یکی از آئین های سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است.
 
ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند .
در شهرستان دشتی بر خلاف اکثرمناطق کشور ٬چهارشنبه آخر ماه صفر را چهارشنبه سوری می دانند.

بر طبق رسم دیرینه شان از گذشته تا کنون٬خانواده ها در این روز برای دفع و رفع قضا و بلا اقدام به قربانی(که معمولا مرغ است) کرده وخون می ریزند خانواده ای که قادر به قربانی نیست به جای آن صدقه می دهد.به عقیده ی آنها این اعمال نیز باید به هنگام تیغ آفتاب(هنگام طلوع آفتاب) انجام شود.

                                                              برگرفته از وبلاگ آساک دشتی


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه یازدهم دی 1392
زمان :
تاریخ وفات پیامبر(ص)
|

تاریخ  وفات پیامبر(ص)

دردناک ترین حادثه ای که در سالهای اولیه هجرت اتفاق افتاده رحلت پیامبر(ص) است.در مورد تاریخ وفات آن حضرت بین مورخین شیعه و سنی از یک طرف و در میان هر یک از این دو گروه به خصوص اهل سنت اختلاف شدیدی وجود دارد.

اگر چه دو گروه قبول دارند که وفات آن حضرت روز دوشنبه بوده اما در مورد اینکه آن دوشنبه کدام دوشنبه بوده اختلاف است.

روایاتی که در این خصوص نقل شده از این قرار است:

نظر شیعه:

1-      پیامبر (ص)  روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول سال یازدهم وفات یافته است.

2-      پیامبر(ص) روز دوشنبه دو روز مانده از ماه صفر سال دهم هجرت در سن 63 سالگی رحلت کرده است.

نظر اهل سنت

1-      دوازدهم ربیع الاول سال یازدهم هجری روز دوشنبه

2-      دوم ربیع الاول

3-      اول ربیع الاول سال یازدهم هجری

4-      دو روز مانده به آخر ربیع الاول

با توجه به اینکه وفات پیامبر(ص) روز دوشنبه و روز عرفه (نهم ذی الحجه) روز جمعه حدود سه ماه قبل از وفات پیامبر(ص) بوده و نیز با محاسبات دقیقی که صورت گرفته و طالبین می توانند به کتب مربوطه مراجعه کنند.اکثر علمای شیعه تاریخ وفات پیامبر(ص) را دوشنبه دو روز مانده از ماه صفر(28صفر) سال دهم هجرت در سن 63 سالگی می دانند.

                                                                                  غلامحسین هادی نژاد


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه نهم دی 1392
زمان :
معرفی یکی از غذاهای شهرستان دتشی
| | ادامه مطلب...

اگر به خودرن حلوای ساخته شده از خرما علاقه دارید حتماً بخوایند

حلوای بویُنگی(boyongi)

طریقه ی ساخت حلوای بوینگی به این شکل است که ابتدا کِره ی محلی(کره ای که از دوغ یا شیر بدست می آید) را روی شعله می گذاریم تا آنجایی که به جوش آید وکف کند بعد از این،کف آنرا کنار می زنیم واز صافی رد می کنیم تا آب واحیانا اگر چیزی در این کره محلی باشد گرفته شود.حالا دوباره این کره ای که به روغن تبدیل شده است بر روی شعله می گذاریم تا جایی که کاملا داغ شود حالا گمنه(غله ی آسیاب شده) در روغن می ریزیم وشعله را در درجه کم قرار می دهیم تا آنجایی ... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه سوم دی 1392
زمان :
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات مردم دشتی
| | ادامه مطلب...

پیرو نوشته قبلی جهت احیاء باورها و اعتقادات مردم دشتی این بار نیز به چند مورد از اعتقادات مردم اشاره می شود .

بستن دهان گرگ .

        بسیاری از مردم قدیم و برخی نیز در زمانه حال به بستن دهان گرگ اعتقاد دارند.آنها بر این باورند که چنانچه حیوانی اعم از بز،گوسفند یا اسب و الاغ شب به خانه بازنگردد و گم شود می توان با بستن دهان گرگ حیوان را از گزند درندگان مصون داشت.

      افراد این کار را به روش های مختلفی انجام می دهند بطور مثال در برخی مناطق در هنگام گم شدن الاغ ،شب هنگام سوزن جوالدوزی را در زمین فرو می کنند و خورجین الاغ را روی آن می اندازند و برخی دیگر کاردی را در غلاف می کنند و تعدادی نیز با رفتن پیش دعا نویس و نوشتن دعا دهان گرگ را می بندند.حال چنانچه حیوان سالم پیدا شود که می گویند دهان گرگ را بسته اند ولی اگر حیوان دریده یافت شود می گویند گرگ قبل از عمل ما حیوان را دریده است و به هیچ عنوان اعتقاد خود را رد نمی کنند.

بستن تب:

بسیاری از مردم در قدیم بدلیل نبود پزشک... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه سوم دی 1392
زمان :
یلدا
|

       لفظ یلدا yaldaیک واژه سُریانی به معنی تولد وزایش است که مسیحیان سریانی آن را با خود به ایران آوردند واز آن زمان تا کنون در ایران ماندگار شده است.

معادل آن در عربی میلاد ودر فارسی تولد است.

       در اصطلاح علم نجوم به نخستین شب زمستان یا اولین شب دی ماه که بلندترین شب سال است یلدا می گویند.چرا که بلافاصله پس از این شب،شب ها کوتاه تر وروزها به تدریج بلندتر شده وخورشید هر روز بیشتر در آسمان می پاید وانگار که خورشید تولد دیگری پیدا کرده است.

       چون شب یلدا،شب تولد خورشید یا مهر است ایرانیان به خصوص پیروان آیین مهر جشن می گرفتند.گرد هم جمع می شدند.خوان ویژه می گستردند.هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود ومیوه های خشک در سفره می نهادند.این سفره جنبه دینی داشت ومقدس بود.از ایزد خورشید وروشنایی برکت می طلبیدند تا در زمستان به خوشی سر کنند ومیوه های تازه وخشک وچیزهای دیگر در سفره،تمثیلی از آن بود که بهار وتابستانی پر برکت در پیش داشته باشند.

        این مراسم پس از هزاران سال،تا کنون باقی مانده وبرجاست.اهالی استان بوشهر از جمله منطقه دشتی در این شب که به آن«شب چله»هم می گویند به خانه خویشان ودوستان ومعارف محله خود رفته وآن را گرامی می دارند.

      در شهر خورموج هم زمانی که مرحومان حاج غلامعلی بهرامی وحاج علی مرادی در قید حیات بودند در این شب به اتفاق جمعی از دوستان در منزل مرحوم حاج غلامعلی بهرامی گرد می آمدیم وآن شب را با شادی وگوش دادن به سخنان آن دو مرحوم که در واقع عندلیبان گلستان سخن بودند به سر می آوردیم.

                                                                 (غلامحسین هادی نژاد)


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه یکم دی 1392
زمان :
مردم کاکی از پرچم حرم حضرت عباس(ع)استقبال کردند+تصاویر
| | ادامه مطلب...

مردم کاکی از پرچم حرم حضرت عباس(ع)استقبال کردند

      اقشار مختلف مردم کاکی روز چهارشنبه از بیرق مطهر حضرت عباس(ع)استقبال گسترده و پرشوری کردند

     

      مرم فهیم کاکی با استقبال از بیرق علمدار کربلا از مسیر مسجد النبی تا حسینیه اعظم عشق و ارادت خود را به اهل بیت وحضرت ابوالفضل(ع) نشان دادند.   بقیه متن و تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه سی ام آذر 1392
زمان :
فاطمی نماینده شورای اسلامی استان در شورای عالی استانها
| | ادامه مطلب...

سید علی اکبر فاطمی نماینده شورای اسلامی استان بوشهر در  شورای عالی استانها
  اعضای جدید شورای اسلامی استان بوشهر در دوره چهارم انتخاب شدند.
اعضای جدید شورای اسلامی استان بوشهر در دوره چهارم انتخاب شدند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ در نشستی که با حضور معاونان سیاسی امنیتی و عمرانی استاندار بوشهر برگزار شد، با رای روسای شوراهای اسلامی شهرستان های 10 گانه استان، اعضای شورای استان برگزیده شدند.

در این نشست سیده خدیجه حسینی به عنوان رییس شورای اسلامی استان بوشهر انتخاب شد. وی منتخب اول برازجانی ها در چهارمین دوره انتخابات شورای شهر می باشد.

در دوره سوم نیز عباس دهقان عضو شورای شهر برازجان عهده دار ریاست شورای استان بود.

همچنین محمد گزیری نایب رییس شورای اسلامی استان بوشهر شد. و... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه سی ام آذر 1392
زمان :
مروری بر خاطرات گذشته+ تصاویر
| | ادامه مطلب...

دوران ما

گرمای  چاله آتشین کجا ؟ گرمای بخاری گازی کجا ؟

سرمای چند روزه اخیر ما را بر خلاف خواسته مان وادار به خرید بخاری گازی نمود.از اول شب آن را نصب راه اندازی کردیم ولی تا صبح به خود لرزیدیم .به خود گفتم ای کاش بخاری نفتی تهیه کرده بودم و می توانستم کنار آن بنشینم یا دستم را روی آن بگیرم ولی با این اوضاع کمبود و سهمیه بندی نفت در استان نفت خیز کی حوصله صف نفت را دارد.کاش مثل گذشته بود و منقلی پر آتش می کردیم و کنار آن می نشستیم. 

هرچند سالهاست که روشهای گرمایش جدید، در بسیاری از منازل ما وجود دارند و اکثر خانه ها در زمستانها کاملا گرم هستند اما هنوز هم کسانی از منقل  و چاله یاد می کنند.


بسیاری از ما، نشستن  کنار چاله یا منقل با آن حرارت دلچسب و بی نظیرش را تجربه کرده ایم و اوقاتی را که همراه با بزرگترها یا دوستان کنار آتش سپری میشد را از جمله خاطره انگیزترین دورانهای زندگی خود میدانیم.

زمستان که فرا میرسد حس نوستالژیک (یادمانه)*انسان نیز به جوش و خروش می آید و هوس نشستن کنار چاله یا منقل به سرش می زند .نسل امروزه شاید به یاد نیاورد که پدران و مادرانشان چگونه در زمستان خود را گرم می کردند که مروری بر خاطرات گذشته کمی این دوران را تجلی می کند.

     دم دمای غروب که میشد بوی سوختن هیزم از اکثر منازل به مشام می رسید .اکثر مردم دو ساعت مانده به اذان در فکر تدارک شام بودند و بدلیل اینکه اکثر مردم در روز برای نهار از غذاهای سبک استفاده می کردند و البته ناشتای ساعت 10 صبح نیز از واجبات محسوب می شد لذا اکثراً شام پختنی استفاده می شد .

عصر ،گله های گوسفند که برای چرای روزانه به دشت و صحرا رفته بودند در... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392
زمان :
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات
| | ادامه مطلب...


باورها،اعتقادات و برخی تفکرات در زندگی مردم ریشه دوانده و مردم با آن زندگی می کنند و به نوعی جزئی از زندگی آنان می باشد لذا بر اساس گذشت زمان و اعتقاد راسخ به آن پایبند شده اند و ایمان واقعی به اعتقادات و باورهای خود پیدا نموده اند.

این بار نیز بر اساس شرح وظایف وبلاگ که همانا احیاء باورها و اعتقادات مردم دشتی می باشد به سه مورد اشاره می شود و در پست های آینده نیز ادامه خواهیم داد.

اصلاح ناخن :

اکثریت مردم دور ریختن ناخنها بعد از اصلاح را امری مذموم می شمارند و اعتقاد دارند شایسته است که آن را دفن نمود. در قدیم برخی از مردم  بر این باور بوده اند که اگر کسی ناخنهایش را دور بریزد در جهان آخرت باید دانه های جو را به هم گره بزند.

سنگ شدن انسانها

در قدیم میزان پایبندی به رسوم ،عقاید وباورها در میان مردم بمراتب بالاتر از این زمان بوده است بعنوان مثال در نزدیکی یکی از زیارتگاههای استان بوشهر دو سنگ به ارتفاع تقریبی 4 متر و عرض تقریبی 5/2 متر روبروی هم واقع شده اند که به گفته برخی، این دو سنگ، پسر و دختری هستند که بدلیل ارتباط با هم و دوست شدن در جوار امامزاده و بی احترامی به آن تبدیل به سنگ شده اند.کسی می گفت.... بقیه در ادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و سوم آذر 1392
زمان :
گویش دشتی
| | ادامه مطلب...

     با توجه به اینکه یکی از اهداف ثبت و راه اندازی این وبلاگ معرفی و زنده نگهداشتن گویش اصیل شهرستان دشتی بوده است ولی در میانه راه کمی از این اندیشه دور شدیم و به مسائل جانبی و مخصوصاً خبری پرداختیم که این موضوع یعنی بخش خبر خیلی مد نظر نویسنده و اهداف وبلاگ نبوده است لذا در این پست وپست های آینده تلاش خواهیم نمود تا به اهداف وبلاگ بپردازیم .در این پست تعدادی از کلمات محلی تقدیم  نظردوستان می گردد امیدواریم که نظرات و انتقادات سازنده شما چراغ راهمان باشد.

بَبُلاره: صدای ناهنجار از خود درآوردن

بَرسوزک: حالت تهوع داشتن

پس غم زدن: تعلل در کار

حالِی حال : کاری را بموقع انجام ندادن

اَفتو جرات: آفتاب سوزنده

واری: برعکس،وارونه

رُوَن: لاستیک


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیستم آذر 1392
زمان :
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر کاکی
|

جناب آقای مهندس سالاری استاندار محترم  بوشهر

سلام علیکم
    احتراماً ؛ امروز بار دیگر شاهد سکانداری یکی دیگر از فرزندان برومند استان بوشهر هستیم، اینجانب به نوبه خود از حسن اعتماد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و هیأت دولت در جهت انتخاب آقای سالاری به عنوان استاندار بوشهر تقدیر و تشکر نموده و امیدوارم با یکپارچگی و همکاریهای متقابل بتوانیم در جهت پویایی و پیشرفت استان گام های موثری را برداریم.
اینجانب به نمایندگی از مردم فهیم  شهرکاکی ضمن قدردانی از تلاشهای بی شائبه  جناب آقای حسنوند استاندار محترم سابق که حقّاً با تمام وجود و شبانه روز برای استان در همه عرصه ها تلاش ماندگار کرد، بدینوسیله انتصاب جنابعالی را به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر وامید به سمت استانداربوشهر تبریک گفته و امید داریم با نگرش اعتدالمندانه خود ضمن رسیدگی به نیازهای کلیه شهرستانهای استان،در خصوص محرومیت زدائی به مناطق محروم استان مانند شهر کاکی که با اولین نگاه اذعان خواهید کرد که موقعیت ، پیشرفت و امکانات آن با توجه به پتانسیل های موجود و نیروهای انسانی کاردان شایسته مردم فهیم کاکی نمی باشد ،انشالله شاهد اقدامات امید بخشتان باشیم.
مزید توفیقات جنابعالی را از خدای متعال مسئلت دارم.
                                                                     سید علی اکبرفاطمی
                                                                رئیس شورای اسلامی شهر کاکی
            


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه هفدهم آذر 1392
زمان :
مشکلات تنها مدرسه روستای دوریشی
|

متن ذیل از طرف یکی از خوانندگان  پیرامون مسائل و مشکلات دبستان شهید محمد قاسمی  روستای درویشی فرستاده شده است.

اندر احوالات مدرسه روستای درویشی،دبستان شهید محمد قاسمی زیر نظر مجتمع آموزشی شهید سنا پور روستای سنا:

زلزله فروردین ماه  در شهرستان دشتی موجب تخریب بسیاری از منازل ،مدارس و ... گردید که دبستان شهید قاسمی روستای درویشی نیز آسیبهای جدی ای دید که موجب بازسازی مجدد آن گردید.اما ورود دانش آموزان در این مدرسه با شرایط موجود مشکلاتی داراست که دور از خطر نمی باشد.
بطور مثال  دربحث حوادث به دلیل عدم اتمام کار ساختمانی ، و وجود مصالح ساختمانی مانند خاموت ها در فاصله 1متری از ورودی کلاس ها قرار دارد که این مسئله می تواند در زمانی که دانش آموزان همزمان وارد یا خارج از کلاس می شوند سبب حادثه گردد ویا مصدوم شوند.
مسئله بعد نداشتن دیوار ومحصور نبودن کلاس های مدرسه ومجاورت داشتن با جاده ی باغان،در زنگ های تفریح هنگام بازی دانش آموزان امکان وقوع حادثه وجود دارد .
طبق آیین نامه بهداشت محیط مدارس،فضای کلاس برای هر دانش آموز حداقل25/1مترمربع سطح در نظر گرفته شده است بنابراین یکی از کلاس های مدرسه با ابعاد4*5/2،حداکثر 8دانش آموز بایستی در آن باشد ولی 17نفر در کلاس های موجود حضور دارند.
به لحاظ قرار گرفتن محل کلاس های درس در فضای ساخت وساز واستقرار کارگران در آن نقطه وفاصله داشتن توالت های از پیش ساخته شده با کلاس ها،دانش آموزان از توالتی استفاده می کنند که مورد استفاده کارگران می باشد.و اینکه یک شیر آب مختص دستشویی وجود ندارد؛یک شیر آبی وجود دارد که بیشتر مواقع با وصل بودن شلنگ به آن،برای موارد ساخت وساز از آن استفاده می شود.
از نواقصات دیگر که باید هرچه زودتر برطرف شود عدم وجود مایع دستشویی است که دانش آموزان پس از استفاده از توالت،دستهایشان را تنها با آب می شویند که این مسئله می تواند باعث بروز بیماری های روده ای گردد.
در بحث روشنایی باید گفت به دلیل اشکال در جریان سیم برق کلاس،نمی توان از مهتابی یا چراغ برای روشنایی استفاده کرد که این موضوع در روزهای ابری به خاطر تاریک بودن کلاس،کار را برای مدرس ودانش آموزان با مشکل روبرو خواهد ساخت
.


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه شانزدهم آذر 1392
زمان :
انتشار کتاب دو نویسنده اهل دشتی
|

انتشار کتاب دو نویسنده اهل شهرستان دشتی
کتاب«دستور زبان انگلیسی از ابتدایی تا پیشرفته» منتشر شد

اخیرا از جناب آقای اردشیر نعمتی طلب استاد دانشگاه ومدرس دبیرستان های دشتی که از اساتید خوش نام وباسواد در رشته زبان انگلیسی به شمار می رود کتابی با عنوان«دستور زبان انگلیسی از ابتدایی تا پیشرفته»منتشر شده است در این کتاب که حاصل تدریس سال ها دستور زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی از راهنمایی تا دانشگاه است،از مطالب حاشیه ای پرهیز شده وتمرکز آن روی ساختار زبان انگلیسی است تا زبان آموزان بتوانند به آسانی به مطالب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.توضیحات ومثال های کتاب تا حد امکان ساده وروزمره انتخاب شده است وهمه مطالبی که احتمال می رود دانش آموزان ودانشجویان به آن نیاز داشته باشند با روشی ساده وقابل فهم آورده شده است.این کتاب که در نوع خود کم نظیر است منبع بسیار خوبی برای آن دسته از دانش آموزانی است که خود را برای امتحانات ورودی مدارس ودانشگاه آماده می کنند.

این کتاب ارزشمند که در 272صفحه توسط انتشارات موعود اسلام منتشر شده است حاوی13فصل است.ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای این مولف فرهیخته وخوش سلیقه،تمامی علاقه مندان به حوزه زبان را به مطالعه این اثر گران بها دعوت می کنیم.

رمان «بی گُناهم بیا»

رمان «بی گُناهم بیا» نوشته خانم لیلا حیاتی توسط انتشارات کتاب نغمه تهران در563صفحه منتشر گردید.کتاب دارای مقدمه ای کوتاه و160فصل است.

خانم حیاتی متولد شهرخورموج است وپیش از این کتاب دیگری از وی با عنوان«بی تو آواره ترینم» توسط همین انتشارات منتشر شده است.

ضمن آرزوی سلامتی وتندرستی برای این جوان خوش ذوق که از افتخارات شهرستان دشتی است،تمامی علاقه مندان به حوزه رمان وداستان را به مطالعه این کتاب دعوت می کنیم.

منبع: وبلاگ آساک دشتی


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه یازدهم آذر 1392
زمان :
آیین معارفه شهردار کاکی برگزار شد
| | ادامه مطلب...

  فرماندار دشتی:افتخار می کنیم نماینده محترم مردم شریف شهرستان دشتی نیرویی است کاملا با تجربه و برخاسته از دامن این شهر و از سادات بزرگوار.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی:هدفمندی یارانه ها شهرداریها را دچار مشکلات عدیده ای نمود.

آئین معارفه شهردار جدید کاکی عصر روز دوشنبه با حضورفرماندار دشتی، امام جمعه  و سایر مسئولین شهر در سالن کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برگزار شد.     در ابتدای جلسه رئیس شورای اسلامی شهر کاکی با تبریک هفته بسیج گفت: امام خمینی(ره) می فرماید:« افتخار من این است که خود بسیجی ام»  و این نشان از آن دارد که داشتن روحیه بسیجی وجهادی جهت خدمت به مردم در شهرداریها و همه ادارات ما لازم است، تا با اخلاص،صبر،درایت و متانت کارها انجام شود.هچنانکه شهرداریها نیز با داشتن روحیه بسیجی وجهادی و با کمترین امکانات کارهای بزرگی را انجام داده اند.

         سید علی اکبر فاطمی با اشاره به موفقیت مذاکرات ژنو اظهار داشت: فرزندان انقلاب با داشتن روحیه بسیجی، تبعیت از مقام عظمای ولایت و همراهی مردم توانستند در مذاکرات هسته ای موفقیت کسب نمایند که به  آنها .... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه پنجم آذر 1392
زمان :
استاندار حکم شهردار کاکی را امضا کرد
| | ادامه مطلب...

شهردار جدید کاکی حکم خود را  دریافت کرد+ تصاویر

به گفته منصور احمدی عضو شورای اسلامی شهر کاکی مراسم معارفه شهردار جدید کاکی روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

بعد از اینکه مردم شهرکاکی مدتها در انتظار امضای حکم شهردار جدید شهر خود و معرفی و شروع بکار وی به عنوان شهردار بودند بالاخره انتظارها پایان یافت ودیروز غلامحسین محمدی نیا پس امضای استاندار حکم خود را دریافت نمود.

شهردارکاکی چه کسی خواهد بود؟! سوالی که در چند ماه گدشته مردم کاکی با آن سروکار داشتند. شورای 5 نفره کاکی از ابتدا به دلیل اختلاف سلایق اعضا... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سوم آذر 1392
زمان :
مسئولین با کشاورزان متصرف حریم رودخانه های فصلی برخورد نمایند
| | ادامه مطلب...

مسئولین با کشاورزان متصرف حریم رودخانه های فصلی برخورد نمایند

شورای شهر کاکی خواستارجلوگيري مسئولین از تصرف حريم و بستر رودخانه ها توسط افراد متخلف و بازگشایی مسیرهای تصرف شده شدند.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی  که در جلسه شورای اسلامی شهر کاکی سخن می گفت اظهار داشت:

با تصرفات غیر قانونی بستر و حریم دره های فصلی توسط کشاورزان  در کاکی ،احتمال بروز فاجعه در زمان بارندگی وجود دارد .

سید علی اکبر فاطمی  گفت: متاسفانه در سالهای اخیر زمینهای زیادی در اطراف شهر کاکی به افراد واگذار شده که تعدادی از مجاورین و مالکین حاشیه این رودخانه های فصلی با تجاوز به حریم و بستر آن نسبت به افزایش سطح زیر کشت خود به صورت غیر قانونی اقدام نموده اند                                                                                 .
وی تأکیدکرد: شهر کاکی سالهاست که از بابت هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی به ویژه سه مسیل فصلی به نامهای دره گزی در محله ریگدان،دره الوند در وسط شهر و دره شاهی در جنوب شهر رنج می برد و متحمل ... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوم آذر 1392
زمان :
منازل آسیب دیده کاکی نیازمند بازسازی
| | ادامه مطلب...

رئیس شورای اسلامی کاکی از ضمن انتقاد ازعدم توجه مسئولین به وضعیت منازل آسیب دیده کاکی خواستاراعطای تسهیلات جهت بازسازی منازل آسیب دیده کاکی از زلزله گردید.

سید علی اکبر فاطمی گفت:خوشبختانه در چند روز اخیر شاهد نزول رحمت الهی بوده ایم ولی  روز سه شنبه زلزله ای 4ریشتر کاکی را لرزاند که موجب ترس اکثر مردم گردید.

وی با بیان ضرورت بازسازی بسیاری از واحدهای مسکونی شهر کاکی اظهار داشت:در جریان زلزله فروردین ماه خوشبختانه در بخش کاکی به کسی آسیب نرسید اما نکته ای که توجه و دقت مسئولین را مطلبد این است که در جریان زلزله اخیر اگر چه کسی آسیب ندید اما اکثر واحدهای مسکونی که از جنس سنگ و گچ بشدت آسیب دیدند و همچنین تعداد زیادی از واحدهای مسکونی که از جنس سنگ  و سیمان یا بلوک که دارای عمر بالای30 سال بودند نیز آسیب دید


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392
زمان :
افشاگری مدیر منابع آب شهرستان دشتی
| | ادامه مطلب...

مدیر منابع آب شهرستان دشتی: اراضی مذکور به صورت غیرمجاز کشت شده است و در صورت بارندگی بالای 30 میلی متر در مدت کمتر از 30 دقیقه‌ موجب از بین رفتن جنوب شهر کاکی خواهد شد.

مدیر منابع آب شهرستان دشتی از فعالیت غیرقانونی یک شرکت خصوصی به دلیل ایجاد انحراف در آبراه‌های فصلی در شهرستان دشتی به شدت انتقاد کرد.

 سیدرضا هاشمی  در جلسه حفاظت از اراضی ملی و دخل تصرف در بستر و حریم رودخانه‌ها با انتقاد شدید از شرکت گلخانه کوثر در بخش کاکی گفت: شرکت گلخانه کوثر با ایجاد خاکریزی به ارتفاع سه متر اقدام به انحراف آبراه‌های الوند به طول هزار متر به سمت آبراه‌های شاهی کرده است.

وی افزود: عملا جلوی آبراه الوند توسط این شرکت بسته شده است و خاکریز ایجاد شده در امتداد 9 آبراه فصلی دیگر در بخش کاکی است.

هاشمی یادآور شد: اراضی مذکور به صورت غیرمجاز کشت شده است و در صورت بارندگی بالای 30 میلی متر در مدت کمتر از 30 دقیقه‌ موجب از بین رفتن جنوب شهر کاکی خواهد شد.

هاشمی افزود: قسمت‌هایی که توسط این شرکت گلخانه‌ای کشت شده در سه سال گذشته تپه‌های کوه بوده است که تصرف شده است و چیزی به عنوان زمین کشاورزی وحود نداشته است.

مدیر منابع آب شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: تصرفات... بقیه متن درادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و ششم آبان 1392
زمان :
عاشورا در کاکی
| | ادامه مطلب...

  عاشورا در کاکی

در این پست تعداد 16 عکس از مراسم عاشورا در کاکی تقدیم حضور دوستان می گردد.پیشاپیش از کیفیت پائین تصاویر  بدلیل مناسب نبودن دوربین و شتابزدگی موجود عذرخواهی می گردد.

جهت مشاهده تصاویر به ادامه مطلب بروید


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و پنجم آبان 1392
زمان :
ذوالجناح اسب باوفای حسین+تصاویر
| | ادامه مطلب...


     در شهر کاکی در روز عاشورا  در حسینیه اعظم مراسم تعزیه ای برگزار می گردد که قدمت آن به سالها پیش می رسد که ذوالجناح یکی از آیتم های آن است.این اسب که بیشتر به رنگ سفید می باشد با پارچه های مشکی و قرار دادن تیر و شمشیر روی آن تزئین می شود. در روز عاشورا با ورود به محوطه تعزیه و با دیدن جمعیت و شنیدن «وای حسین کشته شد، ذوالجناح بی صاحب از میدان درآمد واویلا کوباب زارم، ای ذوالجناح با وفا کو حسین من کو نور عین من» شیهه سر می دهد و به گفته و اذعان برخی، اشک از چشمانش سرازیر می شود.

        با توجه به اینکه در روزهای عزاداری سالار و سرور شهیدان حضرت امام حسین (ع) قرار داریم مطلبی پیرامون اسب ذوالجناح نوشته آقای غلامحسین هادی نژاد از محققین حوزه تاریخ وفرهنگ از نظرتان می گذرد.

       در طول تاریخ اسب هایی پیدا شده اند که با هنرمندی و هنر خلاق خود مشهور گشته اند مانند: اول اسب«بوسیفالوس» اسکندر که آملی ها آنرا ربودند و اسکندر مقدونی ناگزیر شد به خاطر آن صلح را بپذیرد.دوم اسب «شبدیز» خسروپرویز ...            بقیه متن و تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه نوزدهم آبان 1392
زمان :
آقای استاندار نوشدارو بعد از مرگ ؟!؟!
| | ادامه مطلب...

آقای استاندار نوشدارو بعد از مرگ ؟!؟!

در صورت عدم توجه مسئولین ،احتمال  وقوع خسارت جانی بر اثر آبگرفتگی  و سیل در کاکی

در اکثر موارد بعد از تصادفات ،سیل یا زلزله و ... و پس از کشته یا زخمی شدن کسانی دستگاههای زیربط اقدامات لازم وفوری را انجام می دهند که دیگر دیر شده است.بطور مثال در یک خیابان پر ترافیک کسی کشته  میشود سپس در عرض 24 ساعت سرعت گیر نصب می شود یا دوربرگردانی بسته می شود.

مردم شهر کاکی سالها با مشکل طغیان رودخانه های فصلی و هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی  در سطح شهر و آبگرفتگی و خسارات ناشی از آن مواجه بوده اند.با وجود مشخص بودن علت آن بازهم مسئولین شهرستان و استانی با اطلاع از موضوع و خطرات آن هیچ اقدام عملی انجام نداده اند.                                         
شهر کاکی سالهاست که از بابت هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی به ویژه سه مسیل فصلی به نامهای دره گزی در محله ریگدان،دره الوند در وسط شهر و دره شاهی در جنوب شهر رنج می برد و متحمل خسارتهای زیادی شده است.

        مهمترین عاملی که باعث ایجاد این خسارات ناخوشایند شده تغییراتی است که از... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه دوازدهم آبان 1392
زمان :
اعتقادات و باورها
|

اعتقادات و باورهای مردم شهرستان دشتی- اندر احوالات دندان طفل

گاهی اوقات حرفها،حکایات و اعتقاداتی به گوش می خورد که انسان را به تعجب وا می دارد.مردم دشتی نیز مانند سایر مردم ایران از دارای اعتقادات و باورهایی هستند که برخی نیز خاص و عجیب هستند.چند روز یکی از این باورها را شنیدم که درج آن برای دوستان شاید جالب باشد.

کسی می گفت معمولاً  نوزادان در شش یا هفت ماهگی دندان در می آورند چنانچه طفلی در زمان دندان درآوردن اول دو دندان فک بالایی اش پدیدار شود آن را شوم می پندارند لذا جهت رفع آن می بایست طفل را بر بالای بام برند و دو یا چهار نفر پایین بایستند و  پتویی در دست گیرند و طفل را از بالا در پتو اندازند تا رفع بدشگونی از او گردد/

حالا بقول دایی ام ،انصافاً، واقعاً طفل بیچاره چه گناهی کرده است؟آیا با اینکار نحوه درآمدن دندان های نوزاد برعکس میشود؟ اصلاً در کدام قانون و کتاب آمده که در آمدن دندان باید از فک پائین باشد؟


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه یازدهم آبان 1392
زمان :
چرا غسالخانه کاکی ساخته نشد؟
|

چرا غسالخانه کاکی ساخته نشد؟

اعتبار سردخانه و غسالخانه کاکی در کجا هزینه شد؟!

 روز هفده بهمن سال قبل با حضور فرماندار شهرستان دشتی،معاونین و سایر مسئولین شهرستان و شهر، غسالخانه و سردخانه شهر کاکی با اعتباری بالغ بر 1/370/000/000ریال و در زمینی متعلق به شهرداری با مساحت 875 مترمربع از محل اعتبارات دو درصد نفت و گاز  کلنگ زنی شد.

اما بعد از گذشت مدت زمان طولانی و عدم ساخت آن گویا اعتبار آن جهت هزینه کرد در جایی دیگر، به مرکز شهرستان برگشت داده شده است که با توجه به نبود سردخانه در کاکی، فرسودگی عسالخانه فعلی وتجهیز نبودن آن برگشت اعتبار و عدم ساخت آن اجحاف در حق مردم کاکی باشد و جای سوال دارد .امیدواریم مسئولین محترم جهت رفع شبهه پاسخگو باشند.

این وبلاگ آماده دریافت پاسخ از فرمانداری محترم و درج آن می باشد.


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه هشتم آبان 1392
زمان :
مشکلات اداری مردم کاکی
|

نارضایتی مردم کاکی از خدمات ادارات

سیاست کم کردن تعداد نیرو در تعدادی از ادارات شهر کاکی از دو سال پیش تاکنون اجرایی شده که مسئولین در جواب انتقادات آن را دستورات استانی یا کشوری عنوان می کنند.

روند کم کردن نیروهای برخی ادارات موجب سردرگمی و نارضایتی مردم شده است.از آنجا که صدور پروانه ساختمانی و بسیاری از امور نیاز به استعلام از ادارات مختلفی از جمله آبفا، برق ،مخابرات و گاز می باشد ولی اداره برق کاکی بدلیل مستقل نبودن و وابستگی به مرکز شهرستان پاسخ استعلامهای مردم را در روزی خاص انجام می دهد .

بدلیل عدم حضور کارشناس  و عدم  انجام کار توسط اداره برق کاکی پاسخ استعلامات مردم فقط در روزهای دوشنبه هر هفته و با آمدن کارشناس از مرکز شهرستان انجام می شود که این امر موجب نارضایتی مردم شده است.

کوچک نمودن و انتقال نیروهای کار آمد و تحصیل کرده اداره کمیته امداد امام  خمینی(ره) به مرکز شهرستان و کوچک نمودن اداره برق و عدم استقرار برخی ادارات از جمله دادگستری،بیمه خدمات درمانی و...  این شبهه را در اذهان عمومی کاکی بوجود آورده است که همه این تغییرات و عدم همکاریها در جهت جلوگیری از شهرستان شدن کاکی صورت گرفته است.


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و سوم مهر 1392
زمان :
سازه های دکوری
|

نگاهی به پل های هوایی


در سال 90 اعتباری جهت ساخت پل هوایی در شهرستان دشتی به تصویب رسید که موجب شد تا چهار پل هوایی در سطح شهرستان دشتی ساخته شود یکی در روستای عربی، دو پل در خورموج و یکی در شهر کاکی.

اگرچه با وجود توسعه شهرها و افزایش جمعیت و ایجاد ترافیک جاده ای و اهمیت امنیت جانی عابران نیاز به ساخت پل هوایی در همه شهرها  را ضروری میکند اما آیا ساخت پل در همه شهرهای کوچک نیز کارآیی دارد؟ آیا با عدم گسترش فرهنگ استفاده از پل هوایی در بین مردم ساخت آن بجز صرف هزینه چیز دیگری در پی خواهد داشت؟

پل های ساخته در سطح استان بوشهر حتی در خود مرکز استان نیز کارایی  ندارد و صرفاً بوسیله شرکتهای اینترنتی و بانکها جهت تبلغیات استفاده می شود.  این پل ها نه تنها در حال حاضر که تا چندین سال دیگر نیز کارایی ند ارد.ساخت این پلها صرفاً جهت زیبایی نمای شهرها بوده و مردم هیچگونه استفاده ای از آنها نمی نمایند و فقط پولی عاید سازندگان آن شده است.

با توجه به عدم موافقت برخی شهرداریها و شوراها با ساخت این پلها و با وجود درخواست مسئولین شهرها جهت تغییر ردیف بودجه ای پلها و استفاده دیگری از بودجه آن در جهت عمران شهرها متاسفانه با جواب منفی روبرو شد و عنوان گردید که این بودجه در شورای ترافیک صرفاً جهت ساخت پل هوایی مصوب شده است و استفاده جهت امور دیگر امکانپذیر نخواهد بود.

اگر آماری از عابران استفاده کننده از پل های هوایی در شهر های استان تهیه شود مشخص می گردد که در طول روز دو نفر نیز از این پل ها استفاده نمی کنند.

اگر چه از این پلها استفاده بهینه نمی گردد ولی جهت زیبایی ورودی شهرها موثر می باشد.


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و سوم مهر 1392
زمان :
قدمت شهرکاکی به قبل از اسلام می رسد
| | ادامه مطلب...

مسئولان میراث فرهنگی التفات و گوشه چشمی  نشان دهند!!

در بخش کاکی، آثار و بناهای تاریخی متعددی به جا مانده که حکایت از قدمت زیست بوم در این ناحیه از دشتی بزرگ دارد و به ویژه نشانه‌ای از اهمیت خطه‌ی کاکی ـ ماند‌ستان قدیم ـ در برخی از دوره‌های تاریخی می‌باشد.

    در فاصله‌ی اندکی از شهر کاکی و قسمت جنوبی آن، آثاری از یک روستا وجود دارد که به آن «کورو» می‌گویند. در کنار همین روستای مخروبه، دره‌ای به نام «کورو» است. اگر از طریق بستر همین دره رو به سوی مشرق گام نهیم، بعد از عبور از خرابه‌های قلعه‌ی تنپلو و روستای بنیاد به کوه کاکی خواهیم رسید. از این جا دره‌‌ی مذکور دارای پیچ و خم‌های فراوان همراه با دو دیواره بلند می‌گردد به طوری که هر چه پیشروی می‌کنیم، این دیواره‌ها مرتفع‌تر می‌گردند. این دره در برخی‌ نقاط چنان عریض... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و یکم مهر 1392
زمان :
اندر حکایت تلفن همراه
| | ادامه مطلب...

اندر حکایت تلفن همراه

همه مون بخوبی یادمونه که چند سال پیش سیمون می گفتن تو ژاپن بچه های کوچیکشون هر یکی یه خط موبایلی دارند.ما میگفتیم بابا اینا همش حرفن سی محض تبلیغات میگن.ایطوریم نی یعنی ایقدر موبایل بی ارزشن که دس بچه می دن.البته ما به این نکته توجه نداشتیم که ژاپنی ها 20 سال از ما جلوترن.خوب چند سالی گذشت و این تکنولوژی وارد کشور ما هم شد و سالهای اول موبایل فقط دست دکتر و مهندس  و وزرا و افراد خاصی بی.قیمتش هم یک میلیون و پانصد هزار تومان.

روزهای اولی که موبایل اومده بی تو منطقه مون، ... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و یکم مهر 1392
زمان :
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات مردم دشتی
|

مهره ها در فرهنگ دشتی

 مهره در طول تاریخ سابقه طولانی دارد و در ادوار تاریخی مورد علاقه انسانها بوده است .مهره ها به اشکال و رنگ های مختلف وجود دارند که به هنگام استفاده بر روی هر یک از آنها سوره یا دعاهایی خوانده می شود که در اصطلاح محلی «اُوسی» گویند.در اینجا برای آشنایی بیشتر خوانندگان به تعدادی از آنها اشاره می نماییم:

1-     مهره دل دوستی: به شکل تخم کبوتر است وبرای جلب توجه  و دوستی بکار می رود.

2-     مهره زردوکی: مهره ای است زرد رنگ،مستطیل و یا لوزی شکل و برای درمان زردوکی (یرقان) بکار می رود.

3-     مهره آپله تشی: مهره ای است سفید رنگ وبرای درمان آپله های(تاول) آبدار روی پوست بدن کودکان بکار می رود.

4-     مهره پیچ: برای درمان شکم درد اطفال بکار می رود.

5-   مهره طاسو/ طاسی: مهره ای است آبی رنگ که هفت روز پس از تولد نوزاد در کنار او قرار  می دهند تا به مرض هفته گیرک مبتلا نشود.

6-     مهره شیر: مهره ای است سفید رنگ ، دایره ای و یا کپسولی شکل است و برای زیاد شدن شیر زن بچه دار بکار می رود.

7-     مهره روغنی: مهره ای است زرد رنگ و برای زیاد شدن روغن(روغن دامی) بکار می رود .

8-     مهره دلک: برای برطرف شدن دل ضعفه زنان استفاده می شود.

9-     مهره زهره: مهره ای است  سبز رنگ وبرای رفع ترس کودکان بکار می رود.

10- مهره رگ زهره: برای جلوگیری از مبتلا شدن دام به مرض اسهال بکار می رود.مقداری آب روی آن می ریزند و به دام می خورانند یا آن را روی کمر آنها می ریزند تا به اسهال دچار نشوند.نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه چهاردهم مهر 1392
زمان :
ابتکار یک کشاورز در منطقه کاکی
| | ادامه مطلب...

طراحی،ساخت و راه اندازی،سیستم آبیاری ریلی در منطقه کاکی

کشاورز مبتکر ساکن روستای بنیاد بخش کاکی موفق به  طراحی،ساخت و راه اندازی،سیستم آبیاری ریلی  شد.

جعفر عباسی رئیس شرکت گلخانه ای نیزاران گفت: هدف من از این کار خدمت به عرصه کشاورزی ،بهینه سازی مصرف آب با توجه به کمبود آب  بود لذا همین هدف موجب شد تا ریسک بالای آن را هم بپذیرم و  با هزینه شخصی روی این موضوع سرمایه‌گذاری کنم.

عباسی گفت: در حال حاضر..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سی و یکم شهریور 1392
زمان :
پایان ماراتن انتخاب شهردار کاکی
|

پایان ماراتن انتخاب شهردار کاکی

غلامحسین محمدی نیا با راي اكثريت اعضاي شوراي اسلامي  به عنوان شهردار کاکی معرفی گردید.
پس از کش و قوسهای فراوان جهت انتخاب شهردار کاکی ، تشکیل جلسات فشرده و ارائه  گزینه های متعدد بالاخره شورای شهر کاکی پس از بررسی توانمندی ، ظرفیت ها و سابقه ی کاری  و با جلب نظر اعضا، غلامحسین محمدی نیا را بعنوان شهردار کاکی انتخاب نمود.
با تشکیل جلسه شورای اسلامی شهر کاکی که روز شنبه برگزار شد پس از بحث و بررسي و استماع  برنامه ها،غلامحسین محمدی نیا با راي اكثريت اعضاي شوراي اسلامي شهر به عنوان شهردار کاکی معرفی گردید.

شایان ذکر است که محمدی نیا پیش از این سمت های شهردار آبدان،تنگ ارم و بخشدار شنبه را در کارنامه خود دارد و در حال حاضر نیز در فرمانداری شهرستان دشتی مشغول بکار است.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی در گفتگو با وبلاگ دشتی دیار من گفت: انشاء الله شهردار جدید با تلاش ، کار صادقانه وجهادی و به دور از رفتارهای سیاسی و نگاه کوته نظرانه، آماده خدمت به مردم شهر باشد.

سید علی اکبر فاطمی مهمترین هدف انتخاب شهردار جدید  را خدمت‌رسانی به مردم شهر و رفع مشکلات آنها عنوان و بیان کرد: تغییرات در شهر و شهرداری باید محسوس باشد، بطوریکه مردم این تعییرات اساسی را لمس کنند.

فاطمی ضمن تقدیر  و تشکر از شهردار سابق؛حسین اسکندری تنها که در این مدت کوتاه خدمات ارزشمند و باهمراهی کردن با شورا و مسئولین و تواضع وفروتنی خود جوی صمیمی را بین کارکنان بوجود آوردند  ، اظهارامیدواری کرد با همکاری مسئولین اجرایی و سیاسی شهر و همراهی مردم بزرگوار و صبور کاکی گامی در راه توسعه و آبادنی شهر برداشته شود.

وی در پایان از اعضای شورای اسلامی دوره سوم آقایان حاج غلامحسین حاجیانی،احمد دهقان و عبدالحسین احمدی بخاطر زحمات و خدمات ارزشمند تشکر و قدردانی نمود.

 


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سی و یکم شهریور 1392
زمان :
کار ثبتی نمودن املاک شهر کاکی به کجا رسید؟
| | ادامه مطلب...

      عدم رسیدگی اداره راه و شهرسازی در ثبتی نمودن املاک شهر کاکی/ آیا بازهم کاغذ بازی در کار بوده است؟/چه کسی پاسخگوی هزینه کرد مردم است/ قول مسئولین جهت ثبتی نمودن املاک بی نتیجه خواهد ماند.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی از عملکرد ضعیف اداره راه و شهرسازی استان در رابطه با رسیدگی به پرونده های مردم شهر کاکی در خصوص ثبتی نمودن املاک آنان انتقاد کرد.

سید علی اکبر فاطمی گفت: در سال 91 با اعلام بنیاد مسکن شهرستان دشتی و جهت ثبتی نمودن املاک و منازل شهر کاکی ، افراد زیادی  ضمن پرداخت هزینه های اعلام شده اقدام به ارائه مدارک ..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392
زمان :
ترک تحصیل سه نخبه در شهر کاکی
| | ادامه مطلب...

در پی عدم همکاری آموزش وپرورش ،ترک تحصیل سه نخبه در شهر کاکی در حال رقم خوردن است.

سه دانش آموز نخبه سال اول دبیرستان شهید بهشتی کاکی  که  با معدل بالا از کلاس اول به  کلاس دوم راه یافته و داوطلب ادامه تحصیل در رشته ریاضی فیزیک بودند از ادامه تحصیل بازماندند.

دانش آموزان متقاضی رشته ریاضی فیزیک که  در کلاس دوم ثبت نام  کرده اند بدلیل به حد نصاب نرسیدن  و تعداد کم از ادامه تحصیل بازمانده اند.شایان ذکر است که  تعداد این دانش آموزان سه نفر بوده و همگی از نفرات برتر کلاس با معدل های عالی هستند.

مسئولین آموزش و پرورش اعلام نموده اند که بدلیل حد نصاب نرسیدن دانش آموزان قادر به تشکیل کلاس برای آنان نبوده و این دانش آموزان جهت ادامه تحصیل باید به سایر شهرهای مجاور بروند یا  بر خلاف میلشان....  بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392
زمان :
پخت و توزیع آش 4 تنی در کاکی +تصاویر
| | ادامه مطلب...

پخت و توزیع آش 4 تنی در کاکی +تصاویر


     بمناسبت میلاد امام هشتم،امام رضا(ع)،اعضای پایگاه مقاومت نبی اکرم (ص)شهر کاکی، در یك حركت خودجوش و با کمکهای مردمی اقدام به پخت دیگ های بزرگ آش به تعداد تقریبی 14 عدد و به وزن 4 تن در حسینیه اعظم کاکی كردند.

اقدام کنندگان از سه روز پیش، اقدام به فراهم كردن مواد اولیه پخت این آش بزرگ كردند و از سه شنبه شب پخت این تعداد دیگ آش .... بقیه و تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392
زمان :
:: تصاویر
:: معرفی غذای محلی
:: شرط رئیس شورای شهر کاکی برای عدم درخواست ارتقاء به شهرستان
:: دی عروس هم دی عروسهای قدیم
:: عکسی تاریخی از بهداشت دشتی
:: تشکر از زحمات شهردار کاکی
:: یکی از فرزندان کاکی معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرماندار دشتی گردید
:: اندر حکایت شیخ و شاگردان- ازدواج
:: رمضان و روزه داری در شهرستان دشتی
:: آشنایی با گویش دشتی
:: خاطرات کودکی
:: کلید تدبیر و امید در قفل کاکی چرخید.
:: تصاویر/ مرحوم سید محسن، متعهد به انقلاب
:: تصاویری از طبیعت روستای خروک
:: بوی کود حیوانی مشکل حل نشدنی مردم کاکی