X
تبلیغات
دشتی دیار من(خبری،فرهنگی، اجتماعی)

بررسی آداب و رسوم مردم شهرستان دشتی

 
 
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات
| | ادامه مطلب...


باورها،اعتقادات و برخی تفکرات در زندگی مردم ریشه دوانده و مردم با آن زندگی می کنند و به نوعی جزئی از زندگی آنان می باشد لذا بر اساس گذشت زمان و اعتقاد راسخ به آن پایبند شده اند و ایمان واقعی به اعتقادات و باورهای خود پیدا نموده اند.

این بار نیز بر اساس شرح وظایف وبلاگ که همانا احیاء باورها و اعتقادات مردم دشتی می باشد به سه مورد اشاره می شود و در پست های آینده نیز ادامه خواهیم داد.

اصلاح ناخن :

اکثریت مردم دور ریختن ناخنها بعد از اصلاح را امری مذموم می شمارند و اعتقاد دارند شایسته است که آن را دفن نمود. در قدیم برخی از مردم  بر این باور بوده اند که اگر کسی ناخنهایش را دور بریزد در جهان آخرت باید دانه های جو را به هم گره بزند.

سنگ شدن انسانها

در قدیم میزان پایبندی به رسوم ،عقاید وباورها در میان مردم بمراتب بالاتر از این زمان بوده است بعنوان مثال در نزدیکی یکی از زیارتگاههای استان بوشهر دو سنگ به ارتفاع تقریبی 4 متر و عرض تقریبی 5/2 متر روبروی هم واقع شده اند که به گفته برخی، این دو سنگ، پسر و دختری هستند که بدلیل ارتباط با هم و دوست شدن در جوار امامزاده و بی احترامی به آن تبدیل به سنگ شده اند.کسی می گفت.... بقیه در ادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و سوم آذر 1392
زمان :
گویش دشتی
| | ادامه مطلب...

     با توجه به اینکه یکی از اهداف ثبت و راه اندازی این وبلاگ معرفی و زنده نگهداشتن گویش اصیل شهرستان دشتی بوده است ولی در میانه راه کمی از این اندیشه دور شدیم و به مسائل جانبی و مخصوصاً خبری پرداختیم که این موضوع یعنی بخش خبر خیلی مد نظر نویسنده و اهداف وبلاگ نبوده است لذا در این پست وپست های آینده تلاش خواهیم نمود تا به اهداف وبلاگ بپردازیم .در این پست تعدادی از کلمات محلی تقدیم  نظردوستان می گردد امیدواریم که نظرات و انتقادات سازنده شما چراغ راهمان باشد.

بَبُلاره: صدای ناهنجار از خود درآوردن

بَرسوزک: حالت تهوع داشتن

پس غم زدن: تعلل در کار

حالِی حال : کاری را بموقع انجام ندادن

اَفتو جرات: آفتاب سوزنده

واری: برعکس،وارونه

رُوَن: لاستیک


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیستم آذر 1392
زمان :
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر کاکی
|

جناب آقای مهندس سالاری استاندار محترم  بوشهر

سلام علیکم
    احتراماً ؛ امروز بار دیگر شاهد سکانداری یکی دیگر از فرزندان برومند استان بوشهر هستیم، اینجانب به نوبه خود از حسن اعتماد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و هیأت دولت در جهت انتخاب آقای سالاری به عنوان استاندار بوشهر تقدیر و تشکر نموده و امیدوارم با یکپارچگی و همکاریهای متقابل بتوانیم در جهت پویایی و پیشرفت استان گام های موثری را برداریم.
اینجانب به نمایندگی از مردم فهیم  شهرکاکی ضمن قدردانی از تلاشهای بی شائبه  جناب آقای حسنوند استاندار محترم سابق که حقّاً با تمام وجود و شبانه روز برای استان در همه عرصه ها تلاش ماندگار کرد، بدینوسیله انتصاب جنابعالی را به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر وامید به سمت استانداربوشهر تبریک گفته و امید داریم با نگرش اعتدالمندانه خود ضمن رسیدگی به نیازهای کلیه شهرستانهای استان،در خصوص محرومیت زدائی به مناطق محروم استان مانند شهر کاکی که با اولین نگاه اذعان خواهید کرد که موقعیت ، پیشرفت و امکانات آن با توجه به پتانسیل های موجود و نیروهای انسانی کاردان شایسته مردم فهیم کاکی نمی باشد ،انشالله شاهد اقدامات امید بخشتان باشیم.
مزید توفیقات جنابعالی را از خدای متعال مسئلت دارم.
                                                                     سید علی اکبرفاطمی
                                                                رئیس شورای اسلامی شهر کاکی
            


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه هفدهم آذر 1392
زمان :
مشکلات تنها مدرسه روستای دوریشی
|

متن ذیل از طرف یکی از خوانندگان  پیرامون مسائل و مشکلات دبستان شهید محمد قاسمی  روستای درویشی فرستاده شده است.

اندر احوالات مدرسه روستای درویشی،دبستان شهید محمد قاسمی زیر نظر مجتمع آموزشی شهید سنا پور روستای سنا:

زلزله فروردین ماه  در شهرستان دشتی موجب تخریب بسیاری از منازل ،مدارس و ... گردید که دبستان شهید قاسمی روستای درویشی نیز آسیبهای جدی ای دید که موجب بازسازی مجدد آن گردید.اما ورود دانش آموزان در این مدرسه با شرایط موجود مشکلاتی داراست که دور از خطر نمی باشد.
بطور مثال  دربحث حوادث به دلیل عدم اتمام کار ساختمانی ، و وجود مصالح ساختمانی مانند خاموت ها در فاصله 1متری از ورودی کلاس ها قرار دارد که این مسئله می تواند در زمانی که دانش آموزان همزمان وارد یا خارج از کلاس می شوند سبب حادثه گردد ویا مصدوم شوند.
مسئله بعد نداشتن دیوار ومحصور نبودن کلاس های مدرسه ومجاورت داشتن با جاده ی باغان،در زنگ های تفریح هنگام بازی دانش آموزان امکان وقوع حادثه وجود دارد .
طبق آیین نامه بهداشت محیط مدارس،فضای کلاس برای هر دانش آموز حداقل25/1مترمربع سطح در نظر گرفته شده است بنابراین یکی از کلاس های مدرسه با ابعاد4*5/2،حداکثر 8دانش آموز بایستی در آن باشد ولی 17نفر در کلاس های موجود حضور دارند.
به لحاظ قرار گرفتن محل کلاس های درس در فضای ساخت وساز واستقرار کارگران در آن نقطه وفاصله داشتن توالت های از پیش ساخته شده با کلاس ها،دانش آموزان از توالتی استفاده می کنند که مورد استفاده کارگران می باشد.و اینکه یک شیر آب مختص دستشویی وجود ندارد؛یک شیر آبی وجود دارد که بیشتر مواقع با وصل بودن شلنگ به آن،برای موارد ساخت وساز از آن استفاده می شود.
از نواقصات دیگر که باید هرچه زودتر برطرف شود عدم وجود مایع دستشویی است که دانش آموزان پس از استفاده از توالت،دستهایشان را تنها با آب می شویند که این مسئله می تواند باعث بروز بیماری های روده ای گردد.
در بحث روشنایی باید گفت به دلیل اشکال در جریان سیم برق کلاس،نمی توان از مهتابی یا چراغ برای روشنایی استفاده کرد که این موضوع در روزهای ابری به خاطر تاریک بودن کلاس،کار را برای مدرس ودانش آموزان با مشکل روبرو خواهد ساخت
.


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه شانزدهم آذر 1392
زمان :
انتشار کتاب دو نویسنده اهل دشتی
|

انتشار کتاب دو نویسنده اهل شهرستان دشتی
کتاب«دستور زبان انگلیسی از ابتدایی تا پیشرفته» منتشر شد

اخیرا از جناب آقای اردشیر نعمتی طلب استاد دانشگاه ومدرس دبیرستان های دشتی که از اساتید خوش نام وباسواد در رشته زبان انگلیسی به شمار می رود کتابی با عنوان«دستور زبان انگلیسی از ابتدایی تا پیشرفته»منتشر شده است در این کتاب که حاصل تدریس سال ها دستور زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی از راهنمایی تا دانشگاه است،از مطالب حاشیه ای پرهیز شده وتمرکز آن روی ساختار زبان انگلیسی است تا زبان آموزان بتوانند به آسانی به مطالب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.توضیحات ومثال های کتاب تا حد امکان ساده وروزمره انتخاب شده است وهمه مطالبی که احتمال می رود دانش آموزان ودانشجویان به آن نیاز داشته باشند با روشی ساده وقابل فهم آورده شده است.این کتاب که در نوع خود کم نظیر است منبع بسیار خوبی برای آن دسته از دانش آموزانی است که خود را برای امتحانات ورودی مدارس ودانشگاه آماده می کنند.

این کتاب ارزشمند که در 272صفحه توسط انتشارات موعود اسلام منتشر شده است حاوی13فصل است.ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای این مولف فرهیخته وخوش سلیقه،تمامی علاقه مندان به حوزه زبان را به مطالعه این اثر گران بها دعوت می کنیم.

رمان «بی گُناهم بیا»

رمان «بی گُناهم بیا» نوشته خانم لیلا حیاتی توسط انتشارات کتاب نغمه تهران در563صفحه منتشر گردید.کتاب دارای مقدمه ای کوتاه و160فصل است.

خانم حیاتی متولد شهرخورموج است وپیش از این کتاب دیگری از وی با عنوان«بی تو آواره ترینم» توسط همین انتشارات منتشر شده است.

ضمن آرزوی سلامتی وتندرستی برای این جوان خوش ذوق که از افتخارات شهرستان دشتی است،تمامی علاقه مندان به حوزه رمان وداستان را به مطالعه این کتاب دعوت می کنیم.

منبع: وبلاگ آساک دشتی


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه یازدهم آذر 1392
زمان :
آیین معارفه شهردار کاکی برگزار شد
| | ادامه مطلب...

  فرماندار دشتی:افتخار می کنیم نماینده محترم مردم شریف شهرستان دشتی نیرویی است کاملا با تجربه و برخاسته از دامن این شهر و از سادات بزرگوار.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی:هدفمندی یارانه ها شهرداریها را دچار مشکلات عدیده ای نمود.

آئین معارفه شهردار جدید کاکی عصر روز دوشنبه با حضورفرماندار دشتی، امام جمعه  و سایر مسئولین شهر در سالن کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برگزار شد.     در ابتدای جلسه رئیس شورای اسلامی شهر کاکی با تبریک هفته بسیج گفت: امام خمینی(ره) می فرماید:« افتخار من این است که خود بسیجی ام»  و این نشان از آن دارد که داشتن روحیه بسیجی وجهادی جهت خدمت به مردم در شهرداریها و همه ادارات ما لازم است، تا با اخلاص،صبر،درایت و متانت کارها انجام شود.هچنانکه شهرداریها نیز با داشتن روحیه بسیجی وجهادی و با کمترین امکانات کارهای بزرگی را انجام داده اند.

         سید علی اکبر فاطمی با اشاره به موفقیت مذاکرات ژنو اظهار داشت: فرزندان انقلاب با داشتن روحیه بسیجی، تبعیت از مقام عظمای ولایت و همراهی مردم توانستند در مذاکرات هسته ای موفقیت کسب نمایند که به  آنها .... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه پنجم آذر 1392
زمان :
استاندار حکم شهردار کاکی را امضا کرد
| | ادامه مطلب...

شهردار جدید کاکی حکم خود را  دریافت کرد+ تصاویر

به گفته منصور احمدی عضو شورای اسلامی شهر کاکی مراسم معارفه شهردار جدید کاکی روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

بعد از اینکه مردم شهرکاکی مدتها در انتظار امضای حکم شهردار جدید شهر خود و معرفی و شروع بکار وی به عنوان شهردار بودند بالاخره انتظارها پایان یافت ودیروز غلامحسین محمدی نیا پس امضای استاندار حکم خود را دریافت نمود.

شهردارکاکی چه کسی خواهد بود؟! سوالی که در چند ماه گدشته مردم کاکی با آن سروکار داشتند. شورای 5 نفره کاکی از ابتدا به دلیل اختلاف سلایق اعضا... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سوم آذر 1392
زمان :
مسئولین با کشاورزان متصرف حریم رودخانه های فصلی برخورد نمایند
| | ادامه مطلب...

مسئولین با کشاورزان متصرف حریم رودخانه های فصلی برخورد نمایند

شورای شهر کاکی خواستارجلوگيري مسئولین از تصرف حريم و بستر رودخانه ها توسط افراد متخلف و بازگشایی مسیرهای تصرف شده شدند.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی  که در جلسه شورای اسلامی شهر کاکی سخن می گفت اظهار داشت:

با تصرفات غیر قانونی بستر و حریم دره های فصلی توسط کشاورزان  در کاکی ،احتمال بروز فاجعه در زمان بارندگی وجود دارد .

سید علی اکبر فاطمی  گفت: متاسفانه در سالهای اخیر زمینهای زیادی در اطراف شهر کاکی به افراد واگذار شده که تعدادی از مجاورین و مالکین حاشیه این رودخانه های فصلی با تجاوز به حریم و بستر آن نسبت به افزایش سطح زیر کشت خود به صورت غیر قانونی اقدام نموده اند                                                                                 .
وی تأکیدکرد: شهر کاکی سالهاست که از بابت هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی به ویژه سه مسیل فصلی به نامهای دره گزی در محله ریگدان،دره الوند در وسط شهر و دره شاهی در جنوب شهر رنج می برد و متحمل ... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوم آذر 1392
زمان :
منازل آسیب دیده کاکی نیازمند بازسازی
| | ادامه مطلب...

رئیس شورای اسلامی کاکی از ضمن انتقاد ازعدم توجه مسئولین به وضعیت منازل آسیب دیده کاکی خواستاراعطای تسهیلات جهت بازسازی منازل آسیب دیده کاکی از زلزله گردید.

سید علی اکبر فاطمی گفت:خوشبختانه در چند روز اخیر شاهد نزول رحمت الهی بوده ایم ولی  روز سه شنبه زلزله ای 4ریشتر کاکی را لرزاند که موجب ترس اکثر مردم گردید.

وی با بیان ضرورت بازسازی بسیاری از واحدهای مسکونی شهر کاکی اظهار داشت:در جریان زلزله فروردین ماه خوشبختانه در بخش کاکی به کسی آسیب نرسید اما نکته ای که توجه و دقت مسئولین را مطلبد این است که در جریان زلزله اخیر اگر چه کسی آسیب ندید اما اکثر واحدهای مسکونی که از جنس سنگ و گچ بشدت آسیب دیدند و همچنین تعداد زیادی از واحدهای مسکونی که از جنس سنگ  و سیمان یا بلوک که دارای عمر بالای30 سال بودند نیز آسیب دید


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392
زمان :
افشاگری مدیر منابع آب شهرستان دشتی
| | ادامه مطلب...

مدیر منابع آب شهرستان دشتی: اراضی مذکور به صورت غیرمجاز کشت شده است و در صورت بارندگی بالای 30 میلی متر در مدت کمتر از 30 دقیقه‌ موجب از بین رفتن جنوب شهر کاکی خواهد شد.

مدیر منابع آب شهرستان دشتی از فعالیت غیرقانونی یک شرکت خصوصی به دلیل ایجاد انحراف در آبراه‌های فصلی در شهرستان دشتی به شدت انتقاد کرد.

 سیدرضا هاشمی  در جلسه حفاظت از اراضی ملی و دخل تصرف در بستر و حریم رودخانه‌ها با انتقاد شدید از شرکت گلخانه کوثر در بخش کاکی گفت: شرکت گلخانه کوثر با ایجاد خاکریزی به ارتفاع سه متر اقدام به انحراف آبراه‌های الوند به طول هزار متر به سمت آبراه‌های شاهی کرده است.

وی افزود: عملا جلوی آبراه الوند توسط این شرکت بسته شده است و خاکریز ایجاد شده در امتداد 9 آبراه فصلی دیگر در بخش کاکی است.

هاشمی یادآور شد: اراضی مذکور به صورت غیرمجاز کشت شده است و در صورت بارندگی بالای 30 میلی متر در مدت کمتر از 30 دقیقه‌ موجب از بین رفتن جنوب شهر کاکی خواهد شد.

هاشمی افزود: قسمت‌هایی که توسط این شرکت گلخانه‌ای کشت شده در سه سال گذشته تپه‌های کوه بوده است که تصرف شده است و چیزی به عنوان زمین کشاورزی وحود نداشته است.

مدیر منابع آب شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: تصرفات... بقیه متن درادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و ششم آبان 1392
زمان :
عاشورا در کاکی
| | ادامه مطلب...

  عاشورا در کاکی

در این پست تعداد 16 عکس از مراسم عاشورا در کاکی تقدیم حضور دوستان می گردد.پیشاپیش از کیفیت پائین تصاویر  بدلیل مناسب نبودن دوربین و شتابزدگی موجود عذرخواهی می گردد.

جهت مشاهده تصاویر به ادامه مطلب بروید


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و پنجم آبان 1392
زمان :
ذوالجناح اسب باوفای حسین+تصاویر
| | ادامه مطلب...


     در شهر کاکی در روز عاشورا  در حسینیه اعظم مراسم تعزیه ای برگزار می گردد که قدمت آن به سالها پیش می رسد که ذوالجناح یکی از آیتم های آن است.این اسب که بیشتر به رنگ سفید می باشد با پارچه های مشکی و قرار دادن تیر و شمشیر روی آن تزئین می شود. در روز عاشورا با ورود به محوطه تعزیه و با دیدن جمعیت و شنیدن «وای حسین کشته شد، ذوالجناح بی صاحب از میدان درآمد واویلا کوباب زارم، ای ذوالجناح با وفا کو حسین من کو نور عین من» شیهه سر می دهد و به گفته و اذعان برخی، اشک از چشمانش سرازیر می شود.

        با توجه به اینکه در روزهای عزاداری سالار و سرور شهیدان حضرت امام حسین (ع) قرار داریم مطلبی پیرامون اسب ذوالجناح نوشته آقای غلامحسین هادی نژاد از محققین حوزه تاریخ وفرهنگ از نظرتان می گذرد.

       در طول تاریخ اسب هایی پیدا شده اند که با هنرمندی و هنر خلاق خود مشهور گشته اند مانند: اول اسب«بوسیفالوس» اسکندر که آملی ها آنرا ربودند و اسکندر مقدونی ناگزیر شد به خاطر آن صلح را بپذیرد.دوم اسب «شبدیز» خسروپرویز ...            بقیه متن و تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه نوزدهم آبان 1392
زمان :
آقای استاندار نوشدارو بعد از مرگ ؟!؟!
| | ادامه مطلب...

آقای استاندار نوشدارو بعد از مرگ ؟!؟!

در صورت عدم توجه مسئولین ،احتمال  وقوع خسارت جانی بر اثر آبگرفتگی  و سیل در کاکی

در اکثر موارد بعد از تصادفات ،سیل یا زلزله و ... و پس از کشته یا زخمی شدن کسانی دستگاههای زیربط اقدامات لازم وفوری را انجام می دهند که دیگر دیر شده است.بطور مثال در یک خیابان پر ترافیک کسی کشته  میشود سپس در عرض 24 ساعت سرعت گیر نصب می شود یا دوربرگردانی بسته می شود.

مردم شهر کاکی سالها با مشکل طغیان رودخانه های فصلی و هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی  در سطح شهر و آبگرفتگی و خسارات ناشی از آن مواجه بوده اند.با وجود مشخص بودن علت آن بازهم مسئولین شهرستان و استانی با اطلاع از موضوع و خطرات آن هیچ اقدام عملی انجام نداده اند.                                         
شهر کاکی سالهاست که از بابت هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی به ویژه سه مسیل فصلی به نامهای دره گزی در محله ریگدان،دره الوند در وسط شهر و دره شاهی در جنوب شهر رنج می برد و متحمل خسارتهای زیادی شده است.

        مهمترین عاملی که باعث ایجاد این خسارات ناخوشایند شده تغییراتی است که از... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه دوازدهم آبان 1392
زمان :
اعتقادات و باورها
|

اعتقادات و باورهای مردم شهرستان دشتی- اندر احوالات دندان طفل

گاهی اوقات حرفها،حکایات و اعتقاداتی به گوش می خورد که انسان را به تعجب وا می دارد.مردم دشتی نیز مانند سایر مردم ایران از دارای اعتقادات و باورهایی هستند که برخی نیز خاص و عجیب هستند.چند روز یکی از این باورها را شنیدم که درج آن برای دوستان شاید جالب باشد.

کسی می گفت معمولاً  نوزادان در شش یا هفت ماهگی دندان در می آورند چنانچه طفلی در زمان دندان درآوردن اول دو دندان فک بالایی اش پدیدار شود آن را شوم می پندارند لذا جهت رفع آن می بایست طفل را بر بالای بام برند و دو یا چهار نفر پایین بایستند و  پتویی در دست گیرند و طفل را از بالا در پتو اندازند تا رفع بدشگونی از او گردد/

حالا بقول دایی ام ،انصافاً، واقعاً طفل بیچاره چه گناهی کرده است؟آیا با اینکار نحوه درآمدن دندان های نوزاد برعکس میشود؟ اصلاً در کدام قانون و کتاب آمده که در آمدن دندان باید از فک پائین باشد؟


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه یازدهم آبان 1392
زمان :
چرا غسالخانه کاکی ساخته نشد؟
|

چرا غسالخانه کاکی ساخته نشد؟

اعتبار سردخانه و غسالخانه کاکی در کجا هزینه شد؟!

 روز هفده بهمن سال قبل با حضور فرماندار شهرستان دشتی،معاونین و سایر مسئولین شهرستان و شهر، غسالخانه و سردخانه شهر کاکی با اعتباری بالغ بر 1/370/000/000ریال و در زمینی متعلق به شهرداری با مساحت 875 مترمربع از محل اعتبارات دو درصد نفت و گاز  کلنگ زنی شد.

اما بعد از گذشت مدت زمان طولانی و عدم ساخت آن گویا اعتبار آن جهت هزینه کرد در جایی دیگر، به مرکز شهرستان برگشت داده شده است که با توجه به نبود سردخانه در کاکی، فرسودگی عسالخانه فعلی وتجهیز نبودن آن برگشت اعتبار و عدم ساخت آن اجحاف در حق مردم کاکی باشد و جای سوال دارد .امیدواریم مسئولین محترم جهت رفع شبهه پاسخگو باشند.

این وبلاگ آماده دریافت پاسخ از فرمانداری محترم و درج آن می باشد.


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه هشتم آبان 1392
زمان :
مشکلات اداری مردم کاکی
|

نارضایتی مردم کاکی از خدمات ادارات

سیاست کم کردن تعداد نیرو در تعدادی از ادارات شهر کاکی از دو سال پیش تاکنون اجرایی شده که مسئولین در جواب انتقادات آن را دستورات استانی یا کشوری عنوان می کنند.

روند کم کردن نیروهای برخی ادارات موجب سردرگمی و نارضایتی مردم شده است.از آنجا که صدور پروانه ساختمانی و بسیاری از امور نیاز به استعلام از ادارات مختلفی از جمله آبفا، برق ،مخابرات و گاز می باشد ولی اداره برق کاکی بدلیل مستقل نبودن و وابستگی به مرکز شهرستان پاسخ استعلامهای مردم را در روزی خاص انجام می دهد .

بدلیل عدم حضور کارشناس  و عدم  انجام کار توسط اداره برق کاکی پاسخ استعلامات مردم فقط در روزهای دوشنبه هر هفته و با آمدن کارشناس از مرکز شهرستان انجام می شود که این امر موجب نارضایتی مردم شده است.

کوچک نمودن و انتقال نیروهای کار آمد و تحصیل کرده اداره کمیته امداد امام  خمینی(ره) به مرکز شهرستان و کوچک نمودن اداره برق و عدم استقرار برخی ادارات از جمله دادگستری،بیمه خدمات درمانی و...  این شبهه را در اذهان عمومی کاکی بوجود آورده است که همه این تغییرات و عدم همکاریها در جهت جلوگیری از شهرستان شدن کاکی صورت گرفته است.


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و سوم مهر 1392
زمان :
سازه های دکوری
|

نگاهی به پل های هوایی


در سال 90 اعتباری جهت ساخت پل هوایی در شهرستان دشتی به تصویب رسید که موجب شد تا چهار پل هوایی در سطح شهرستان دشتی ساخته شود یکی در روستای عربی، دو پل در خورموج و یکی در شهر کاکی.

اگرچه با وجود توسعه شهرها و افزایش جمعیت و ایجاد ترافیک جاده ای و اهمیت امنیت جانی عابران نیاز به ساخت پل هوایی در همه شهرها  را ضروری میکند اما آیا ساخت پل در همه شهرهای کوچک نیز کارآیی دارد؟ آیا با عدم گسترش فرهنگ استفاده از پل هوایی در بین مردم ساخت آن بجز صرف هزینه چیز دیگری در پی خواهد داشت؟

پل های ساخته در سطح استان بوشهر حتی در خود مرکز استان نیز کارایی  ندارد و صرفاً بوسیله شرکتهای اینترنتی و بانکها جهت تبلغیات استفاده می شود.  این پل ها نه تنها در حال حاضر که تا چندین سال دیگر نیز کارایی ند ارد.ساخت این پلها صرفاً جهت زیبایی نمای شهرها بوده و مردم هیچگونه استفاده ای از آنها نمی نمایند و فقط پولی عاید سازندگان آن شده است.

با توجه به عدم موافقت برخی شهرداریها و شوراها با ساخت این پلها و با وجود درخواست مسئولین شهرها جهت تغییر ردیف بودجه ای پلها و استفاده دیگری از بودجه آن در جهت عمران شهرها متاسفانه با جواب منفی روبرو شد و عنوان گردید که این بودجه در شورای ترافیک صرفاً جهت ساخت پل هوایی مصوب شده است و استفاده جهت امور دیگر امکانپذیر نخواهد بود.

اگر آماری از عابران استفاده کننده از پل های هوایی در شهر های استان تهیه شود مشخص می گردد که در طول روز دو نفر نیز از این پل ها استفاده نمی کنند.

اگر چه از این پلها استفاده بهینه نمی گردد ولی جهت زیبایی ورودی شهرها موثر می باشد.


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و سوم مهر 1392
زمان :
قدمت شهرکاکی به قبل از اسلام می رسد
| | ادامه مطلب...

مسئولان میراث فرهنگی التفات و گوشه چشمی  نشان دهند!!

در بخش کاکی، آثار و بناهای تاریخی متعددی به جا مانده که حکایت از قدمت زیست بوم در این ناحیه از دشتی بزرگ دارد و به ویژه نشانه‌ای از اهمیت خطه‌ی کاکی ـ ماند‌ستان قدیم ـ در برخی از دوره‌های تاریخی می‌باشد.

    در فاصله‌ی اندکی از شهر کاکی و قسمت جنوبی آن، آثاری از یک روستا وجود دارد که به آن «کورو» می‌گویند. در کنار همین روستای مخروبه، دره‌ای به نام «کورو» است. اگر از طریق بستر همین دره رو به سوی مشرق گام نهیم، بعد از عبور از خرابه‌های قلعه‌ی تنپلو و روستای بنیاد به کوه کاکی خواهیم رسید. از این جا دره‌‌ی مذکور دارای پیچ و خم‌های فراوان همراه با دو دیواره بلند می‌گردد به طوری که هر چه پیشروی می‌کنیم، این دیواره‌ها مرتفع‌تر می‌گردند. این دره در برخی‌ نقاط چنان عریض... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و یکم مهر 1392
زمان :
اندر حکایت تلفن همراه
| | ادامه مطلب...

اندر حکایت تلفن همراه

همه مون بخوبی یادمونه که چند سال پیش سیمون می گفتن تو ژاپن بچه های کوچیکشون هر یکی یه خط موبایلی دارند.ما میگفتیم بابا اینا همش حرفن سی محض تبلیغات میگن.ایطوریم نی یعنی ایقدر موبایل بی ارزشن که دس بچه می دن.البته ما به این نکته توجه نداشتیم که ژاپنی ها 20 سال از ما جلوترن.خوب چند سالی گذشت و این تکنولوژی وارد کشور ما هم شد و سالهای اول موبایل فقط دست دکتر و مهندس  و وزرا و افراد خاصی بی.قیمتش هم یک میلیون و پانصد هزار تومان.

روزهای اولی که موبایل اومده بی تو منطقه مون، ... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و یکم مهر 1392
زمان :
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات مردم دشتی
|

مهره ها در فرهنگ دشتی

 مهره در طول تاریخ سابقه طولانی دارد و در ادوار تاریخی مورد علاقه انسانها بوده است .مهره ها به اشکال و رنگ های مختلف وجود دارند که به هنگام استفاده بر روی هر یک از آنها سوره یا دعاهایی خوانده می شود که در اصطلاح محلی «اُوسی» گویند.در اینجا برای آشنایی بیشتر خوانندگان به تعدادی از آنها اشاره می نماییم:

1-     مهره دل دوستی: به شکل تخم کبوتر است وبرای جلب توجه  و دوستی بکار می رود.

2-     مهره زردوکی: مهره ای است زرد رنگ،مستطیل و یا لوزی شکل و برای درمان زردوکی (یرقان) بکار می رود.

3-     مهره آپله تشی: مهره ای است سفید رنگ وبرای درمان آپله های(تاول) آبدار روی پوست بدن کودکان بکار می رود.

4-     مهره پیچ: برای درمان شکم درد اطفال بکار می رود.

5-   مهره طاسو/ طاسی: مهره ای است آبی رنگ که هفت روز پس از تولد نوزاد در کنار او قرار  می دهند تا به مرض هفته گیرک مبتلا نشود.

6-     مهره شیر: مهره ای است سفید رنگ ، دایره ای و یا کپسولی شکل است و برای زیاد شدن شیر زن بچه دار بکار می رود.

7-     مهره روغنی: مهره ای است زرد رنگ و برای زیاد شدن روغن(روغن دامی) بکار می رود .

8-     مهره دلک: برای برطرف شدن دل ضعفه زنان استفاده می شود.

9-     مهره زهره: مهره ای است  سبز رنگ وبرای رفع ترس کودکان بکار می رود.

10- مهره رگ زهره: برای جلوگیری از مبتلا شدن دام به مرض اسهال بکار می رود.مقداری آب روی آن می ریزند و به دام می خورانند یا آن را روی کمر آنها می ریزند تا به اسهال دچار نشوند.نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه چهاردهم مهر 1392
زمان :
ابتکار یک کشاورز در منطقه کاکی
| | ادامه مطلب...

طراحی،ساخت و راه اندازی،سیستم آبیاری ریلی در منطقه کاکی

کشاورز مبتکر ساکن روستای بنیاد بخش کاکی موفق به  طراحی،ساخت و راه اندازی،سیستم آبیاری ریلی  شد.

جعفر عباسی رئیس شرکت گلخانه ای نیزاران گفت: هدف من از این کار خدمت به عرصه کشاورزی ،بهینه سازی مصرف آب با توجه به کمبود آب  بود لذا همین هدف موجب شد تا ریسک بالای آن را هم بپذیرم و  با هزینه شخصی روی این موضوع سرمایه‌گذاری کنم.

عباسی گفت: در حال حاضر..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سی و یکم شهریور 1392
زمان :
پایان ماراتن انتخاب شهردار کاکی
|

پایان ماراتن انتخاب شهردار کاکی

غلامحسین محمدی نیا با راي اكثريت اعضاي شوراي اسلامي  به عنوان شهردار کاکی معرفی گردید.
پس از کش و قوسهای فراوان جهت انتخاب شهردار کاکی ، تشکیل جلسات فشرده و ارائه  گزینه های متعدد بالاخره شورای شهر کاکی پس از بررسی توانمندی ، ظرفیت ها و سابقه ی کاری  و با جلب نظر اعضا، غلامحسین محمدی نیا را بعنوان شهردار کاکی انتخاب نمود.
با تشکیل جلسه شورای اسلامی شهر کاکی که روز شنبه برگزار شد پس از بحث و بررسي و استماع  برنامه ها،غلامحسین محمدی نیا با راي اكثريت اعضاي شوراي اسلامي شهر به عنوان شهردار کاکی معرفی گردید.

شایان ذکر است که محمدی نیا پیش از این سمت های شهردار آبدان،تنگ ارم و بخشدار شنبه را در کارنامه خود دارد و در حال حاضر نیز در فرمانداری شهرستان دشتی مشغول بکار است.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی در گفتگو با وبلاگ دشتی دیار من گفت: انشاء الله شهردار جدید با تلاش ، کار صادقانه وجهادی و به دور از رفتارهای سیاسی و نگاه کوته نظرانه، آماده خدمت به مردم شهر باشد.

سید علی اکبر فاطمی مهمترین هدف انتخاب شهردار جدید  را خدمت‌رسانی به مردم شهر و رفع مشکلات آنها عنوان و بیان کرد: تغییرات در شهر و شهرداری باید محسوس باشد، بطوریکه مردم این تعییرات اساسی را لمس کنند.

فاطمی ضمن تقدیر  و تشکر از شهردار سابق؛حسین اسکندری تنها که در این مدت کوتاه خدمات ارزشمند و باهمراهی کردن با شورا و مسئولین و تواضع وفروتنی خود جوی صمیمی را بین کارکنان بوجود آوردند  ، اظهارامیدواری کرد با همکاری مسئولین اجرایی و سیاسی شهر و همراهی مردم بزرگوار و صبور کاکی گامی در راه توسعه و آبادنی شهر برداشته شود.

وی در پایان از اعضای شورای اسلامی دوره سوم آقایان حاج غلامحسین حاجیانی،احمد دهقان و عبدالحسین احمدی بخاطر زحمات و خدمات ارزشمند تشکر و قدردانی نمود.

 


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سی و یکم شهریور 1392
زمان :
کار ثبتی نمودن املاک شهر کاکی به کجا رسید؟
| | ادامه مطلب...

      عدم رسیدگی اداره راه و شهرسازی در ثبتی نمودن املاک شهر کاکی/ آیا بازهم کاغذ بازی در کار بوده است؟/چه کسی پاسخگوی هزینه کرد مردم است/ قول مسئولین جهت ثبتی نمودن املاک بی نتیجه خواهد ماند.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی از عملکرد ضعیف اداره راه و شهرسازی استان در رابطه با رسیدگی به پرونده های مردم شهر کاکی در خصوص ثبتی نمودن املاک آنان انتقاد کرد.

سید علی اکبر فاطمی گفت: در سال 91 با اعلام بنیاد مسکن شهرستان دشتی و جهت ثبتی نمودن املاک و منازل شهر کاکی ، افراد زیادی  ضمن پرداخت هزینه های اعلام شده اقدام به ارائه مدارک ..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392
زمان :
ترک تحصیل سه نخبه در شهر کاکی
| | ادامه مطلب...

در پی عدم همکاری آموزش وپرورش ،ترک تحصیل سه نخبه در شهر کاکی در حال رقم خوردن است.

سه دانش آموز نخبه سال اول دبیرستان شهید بهشتی کاکی  که  با معدل بالا از کلاس اول به  کلاس دوم راه یافته و داوطلب ادامه تحصیل در رشته ریاضی فیزیک بودند از ادامه تحصیل بازماندند.

دانش آموزان متقاضی رشته ریاضی فیزیک که  در کلاس دوم ثبت نام  کرده اند بدلیل به حد نصاب نرسیدن  و تعداد کم از ادامه تحصیل بازمانده اند.شایان ذکر است که  تعداد این دانش آموزان سه نفر بوده و همگی از نفرات برتر کلاس با معدل های عالی هستند.

مسئولین آموزش و پرورش اعلام نموده اند که بدلیل حد نصاب نرسیدن دانش آموزان قادر به تشکیل کلاس برای آنان نبوده و این دانش آموزان جهت ادامه تحصیل باید به سایر شهرهای مجاور بروند یا  بر خلاف میلشان....  بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392
زمان :
پخت و توزیع آش 4 تنی در کاکی +تصاویر
| | ادامه مطلب...

پخت و توزیع آش 4 تنی در کاکی +تصاویر


     بمناسبت میلاد امام هشتم،امام رضا(ع)،اعضای پایگاه مقاومت نبی اکرم (ص)شهر کاکی، در یك حركت خودجوش و با کمکهای مردمی اقدام به پخت دیگ های بزرگ آش به تعداد تقریبی 14 عدد و به وزن 4 تن در حسینیه اعظم کاکی كردند.

اقدام کنندگان از سه روز پیش، اقدام به فراهم كردن مواد اولیه پخت این آش بزرگ كردند و از سه شنبه شب پخت این تعداد دیگ آش .... بقیه و تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392
زمان :
شهردار کاکی در آستانه انتخاب
|


تکلیف شهردار کاکی کی تعیین خواهد شد؟!؟/ جلسات داغ شورا جهت تعیین شهردار/شهردار بومی یا غیر بومی

منصور احمدی عضو  شورای اسلامی شهر کاکی در گفتگو با «دشتی دیار من» عنوان داشت: شهردار کاکی تا آخر هفته معرفی خواهد شد.

با وجود اینکه اکثر شوراهای اسلامی شهرهای استان شهرداران خود را معرفی نموده اند ولی شورای شهر کاکی  تاکنون نتوانسته تکلیف شهردار را تعیین کند.در حال حاضر شهرداری کاکی بوسیله سرپرست اداره می شود که  این موضوع با مشکل قانونی مواجه است.

با گذشت  مدت زمان طولانی و عدم تعیین شهردار  ،اعضای شورای اسلامی شهر کاکی این روزها با تشکیل جلسات متعدد در تلاشند  تا جهت تعیین شهردار تصمیم گیری نمایند.

 احمدی در گفتگو با این وبلاگ  گفت:تاکنون چندین گزینه جهت تصدی پست شهرداری کاکی معرفی شده اند که در نهایت سه گزینه انتخاب شده اند. قرار است گزینه ها ضمن حضور در جلسه شورا برنامه های خود را مطرح و به دفاع از برنامه های خود بپردازند که درنهایت از بین این سه نفر ،گزینه نهایی به عنوان شهردار معرفی خواهد شد. امیدواریم تا آخر هفته با خرد جمعی بتوانیم شهردار کاکی رامشخص کنیم. 


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1392
زمان :
تغییر در هیئت رئیسه شورای شهر کاکی
|

فاطمی دوباره سکان شورای اسلامی شهر کاکی را بدست گرفت.

با استعفای نصرالله محمدی رئیس شورای اسلامی شهر کاکی هیئت رئیسه شورای شهر  مجددا تغییر یافت و سید علی اکبر فاطمی برای مدت یکسال بعنوان رئیس شورای اسلامی شهر کاکی تعیین شد.

فاطمی در  انتخابات هیئت رئیسه  که در تاریخ دوازده شهریور  برگزار گردید،بعنوان نفر پنجم معرفی شده بود.شایان ذکر است که فاطمی با 4459 رأی نفر اول انتخابات شورای اسلامی شهر کاکی شده بود و قبل از این نیز از سال 86 تا 92 رئیس شورای اسلامی شهر کاکی بوده است.وی از دوره اول  شوراهای اسلامی تاکنون توانسته است اعتماد  و رأی مردم کاکی را بخود جلب نماید.

شورای اسلامی شهر کاکی صبح روز شنبه  تشکیل جلسه داد که موضوع آن بررسی استعفای نصرالله محمدی رئیس شورای شهر بود که وی  علت استعفای خود را مشکلات شخصی عنوان نموده و خواستار  رأی گیری مجدد  و تغییر در هیئت رئیسه شده بود.

اعضای شورا پس از استماع سخنان وی ، با استعفاء موافقت و  اقدام به رأی گیری نموده که نتیجه آن به شرح اعلام گردید:

         سید علی اکبر فاطمی                     رئیس

2-      سید حسن حسینی                       نائب رئیس

3-      منصور احمدی                               خزانه دار

4-      زهرا دورقمری                                  منشی

5-      نصرالله محمدی                                عضونویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و سوم شهریور 1392
زمان :
اندر حکایت ورود تلویزیون به کاکی
| | ادامه مطلب...

اندر حکایت ورود تلویزیون به کاکی

دوستانی که چندسالی از بنده بزرگتر می باشند و در طول عمر خود چند پیراهن تجربه بیشتر پاره کرده اند وقتی پای صحبتهایشان می نشینم حرفهایی می زنند که در عین حالیکه برای آنها خاطره و شیرین است ولی هر انسان عاقلی اگر کمی تامل نماید می بیند که چقدر تلخ و ناراحت کننده است.زیرا همه این حرفها نشان از عقب ماندگی این منطقه در آن دوران است.

و اما ورود تلویزیون یا تیلیزون به کاکی:

کسی از نزدیکان نقل می کرد :« قبلاً که اینجا خبری از برق نبود مردم روزها را بکار مشغول بودند و شبها را بیشتر در شب نشینی ها می گذراندند و خوبی آن در این بود که ازحال و احوال یکدیگر و


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیستم شهریور 1392
زمان :
عدم اختصاص بودجه به راه کاکی کبگان توسط کمیته برنامه ریزی شهرستان دشتی
|

             انتقاد رئیس شورای اسلامی شهر کاکی از  کمیته برنامه ریزی شهرستان دشتی

      سید علی اکبرفاطمی از عملکرد کمیته  برنامه ریزی شهرستان دشتی ومیزان اعتبارات اختصاص داده شده به کاکی  انتقاد کرد.

         وی ضمن انتقاد از عملکرد کمیته برنامه ریزی و توزیع ناعادلانه اعتبارات در شهرستان دشتی گفت: با توجه به مشکلات موجود در شهر کاکی ،انتظار می رفت توجه بیشتری به شهر کاکی می شد.

          فاطمی در ادامه سخنان خود به پیگیریهای شورای شهر کاکی در حوزه بخش کاکی جهت تخصیص اعتبار برای ساخت راه ارتباطی کاکی – کبگان اشاره کرد و گفت :ساخت این مسیر می تواند باعث اتصال روستاهای زیادی به مرکز بخش و رونق شهر کاکی و عمران و آبادانی این روستاها شود. این شورا تاکنون مکاتبات زیادی را در این خصوص انجام داده است  ولی متاسفانه بودجه لازم برای آن اختصاص نیافته است و امسال نیز دوستان توجه ای به این موضوع ننموده اند.اگر هر ساله جهت ساخت آن بودجه ای در نظر گرفته می شد اتمام این مسیر به مشکل برنمی خورد.

 


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه دهم شهریور 1392
زمان :
کشت پسته در کاکی
|

کشت پسته در کاکی استان بوشهر

         برای نخستین بار حدود 2500 مترمربع از اراضی کشاورزی روستای گزدراز از توابع کاکی استان بوشهر به کشت پسته اختصاص یافت .

            کارشناس ارشد زراعت مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی  کاکی گفت: برای نخستین بار حدود 2500 مترمربع از اراضی کشاورزی روستای گزدراز از توابع کاکی استان بوشهر به کشت پسته اختصاص یافت .

          مصطفی احمدی اظهار داشت: درختان پسته کشت شده در حال حاضر سه ساله بوده، از نظر رشد و نمو رویشی از شرایط مطلوبی برخوردار هستند و به وسیله سامانه آبیاری قطره ای،آبیاری می شوند.پیش بینی می شود در فصل پائیز سال زراعی جاری درختان آماده پیوند زنی با پایه نر پسته کله قوچی جنوبی باشند.

          وی در پایان افزود: درخت پسته نسبت به تنش های شوری و خشکی مقاوم بوده و نیاز به آبی کم دارد.پسته از جمله درختانی است که برای گل آنگیزی نیاز به سرما دارد.در زمستان های ملایم می توان با محلول پاشی ترکیبات شیمیایی  نیاز سرمایی را برطرف نمود.


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه نهم شهریور 1392
زمان :
قصه شهرك كاكي و لوله كشي آب به روستاهاي مسيله
| | ادامه مطلب...

قصه شهرك  كاكي   : در سال 1350 مسئولين استان تصميم گرفتند در كنار روستاي كاكي شهركي احداث نمايند  تا روستاهاي غرب كاكي كه دچار مشكل اب اشاميدني بودنند در انجا اجتماع نمايند همان زمان براي مردم سئوال بر انگيز بود كه چطور ممكن است مردم دل از زادگاه خود بر كنند وبيايند در كاكي ساكن شوند بنده كه دانش آموز دوم ابتداي بودم ودر دبستان نو بنياد كاكي (شهيد منفرد )درس مي خواندم واز آن اموزشگاه تا روستاي ريگدان بيابان بود يك روز در هنگام ........ بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه نهم شهریور 1392
زمان :
کاکی قطب سفرهای مذهبی استان
| | ادامه مطلب...

لزوم توجه به توریسم مذهبی+تصاویر

کاکی پتانسیل لازم جهت تبدیل شدن به قطب گردشگری مذهبی را داراست.

      توریسم مذهبی با خصوصیات و شاخصه های مهم خود یکی از مهمترین شاخه های توریسم به حساب آمده و می توان با برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت ها از این مهم بهره کافی را برد. توجه به این امر هم از بعد مسائل گردشگری و هم به لحاظ تاکید بر مفاهیم مذهبی می تواند راهگشای حل این موضوع باشد. چرا که ....                 بقیه متن+تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه ششم شهریور 1392
زمان :
احتمال بروز فاجعه در شهرکاکی
| | ادامه مطلب...

خطر مرگ در کمین ساکنان محله بنیاد مسکن کاکی

با تصرفات غیر قانونی بستر دره های فصلی توسط کشاورزان  در کاکی ،احتمال بروز فاجعه در فصل زمستان در شهر کاکی وجود دارد .بروز این اتفاقات در سالهای اخیر در حالی انجام گرفته است که همه مسئولین شهر وشهرستان از این موضوع باخبر بوده و تاکنون اقدامی انجام نداده اند که دلیل عدم برخورد قانونی تاکنون معلوم نشده است؟!؟!؟!؟

         از نظر جغرافیایی و توپوگرافی شهر کاکی در مخروطه افکنه کوههای معروف به جبل عالی واقع گردیده است و از نظر جنس خاک در بالادست شهر از نوع شن و ماسه روان است که به سهولت قابل جابجایی است و نفوذ ناپذیری بالایی دارد و در پایین دست شهر از نوع خاک رس و غیر قابل نفوذ می باشد و با شیب تقریبی یک درصد از سمت شرق به غرب موجب شده تا در بارندگی متوسط آب جاری سرعت بالایی بخود گرفته و در صورت نبود راه دفع مناسب باعث ایراد خسارات چشمگیر خواهد شد.

       شهر کاکی سالهاست که از بابت هجوم آبهای جاری ناشی از بارندگی به ویژه........ بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوم شهریور 1392
زمان :
98 درصد مردم شهرستان دشتی باسوادند؟!؟!؟!
|

98 درصد مردم شهرستان دشتی باسوادند؟!؟!؟!

      در خبری که از صدا و سیمای استان پخش گردید جناب آقای هاشمی در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان دشتی اظهارداشت: 98 درصد مردم شهرستان دشتی باسوادهستند و دو درصد باقی مانده نیزبدلیل شناسایی نشدن افراد می باشد که  امیدواریم هر چه زودتر شاهد برگزاری جشن باسوادی در شهرستان باشیم.

آری، آماری بسیار بالا و امیدوار کننده که جای خوشحالی دارد ولی آیا در واقعیت نیز اینچنین است؟

       آنچنان که بنده در جریان هستم اساس کار نهضت سواد آموزی چنین بوده است : یک نفر به عنوان معلم نهضت تک به تک خانه های یک محله یا روستا را می گشته و بعد از اقناع کردن و نام نویسی تعدادی زن و مرد جوان یا میانسال و در بسیاری موارد نیز افراد مسن ، لیستی را تهیه می کرده است.بعد از مدتی برگزاری کلاسها در یک منزل شخصی در آخر یک امتحان برگزار و آماری به عنوان قبولی رد و مبلغی نیز دریافت می شده است.

       اکثریت این سوادآموختگان از نوشتن نام خود عاجزند چه رسد به ساعت و سایر نوشته ها.از این بنده گان خدا که بگذریم سایر دانش آموزان ما که در مدارس دولتی درس خوانده اند و دیپلم دارند وحتی تعداد زیادی دانشجویان نیز از نوشتن یک درخواست برای انجام کار خود عاجزند.نمی دانیم چند درصد مردم دشتی باسوادند؟!؟!

        آقای فرماندار اگر مایل باشند جدای این دو درصد که شناسایی نکرده اند سایر بیسوادان منطقه را نیز جهت شناسائیشان ما کمک می نمائیم تا ثابت شود که صدور مدرک نشان از باسوادی افراد نمی باشد و در عمل باید ثابت گردد.


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه سی ام مرداد 1392
زمان :
آیا خواسته مردم کاکی بحق است؟؟؟
| | ادامه مطلب...

   چرا مردم کاکی می خواهند شهرستان شوند؟آیا خواسته آنها بحق است؟؟  

           بحث شهرستان شدن کاکی و اقدامات انجام شده ،امضای طومار در شهر خورموج ،توزیع شب نامه ،درج مطالب متعدد در سایتهای استانی و سکوت مسئولین شهر کاکی جهت جلوگیری از ایجاد تنش و حفظ آرامش در شهرستان و گله مندی مردم کاکی ما را بر این داشت تامواردی را بازبینی نماییم و نکاتی را متذکر شویم.

          در این چند روزه موضوع شهرستان شدن کاکی بگونه ای توسط دوستان مرکز نشین شهرستان بیان می شود که انگار قرار است شهر خورموج از بین برود . شهرستان شدن کاکی خواسته دیرینه مردم بخش کاکی جهت احقاق حقوق پایمال شده آنان بوده و انتظار نمی رفت  اینگونه به حاشیه کشیده شود واصل موضوع بدون دانستن دلایل آن زیر سوال برود. از جمله اینکه این اقدام را اشتباهی محض ، تکه تکه کردن هویت  ، دورزدن قانون ، نداشتن قابلیت های لازم ،ازبین بردن هویت وفرهنگ واز رونق افتادن خورموج و … بیان نموده بودند که خارج از موضوع می باشند.

دوستانی که نسبت به موضوع شهرستان شدن کاکی حساس شده اند و فریاد وا دشتیا سر می دهند... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیستم مرداد 1392
زمان :
کاکی مرکز قدیم دشتی
|

بازگشت دوران طلایی کاکی

کاکی دوباره به دوران طلایی خود برمی گردد؟؟کاکی دوباره مرکز خواهد شد؟؟

کاکی (مدینه السادات) که روزگاری بعنوان مرکز دشتی بزرگ بوده است ، شهریست با تاریخی بسیار کهن، چنانکه برخی بناء آن را به  دوران ساسانی می دانند وجود آثاری چند از دوران قدیم از جمله وجود بندهایی معروف به (بند دختر) که آثار عهد ساسانی است این ادعا را به یقین نزدیکتر می کند.این آثار بندهای دختر-در شمال شرقی کاکی، غرب امامزاده شاه اسماعیل واقع و جهت آنها شمالی جنوبی و سیار قطور هستند.همچنین کشف پایه های سنگی آتش دان در نزدیکی کاکی که قبلاً قلعه ای در آن بنا بوده ، مؤید این موضوع است. متاسفانه تاکنون تحقیقی شایسته، در مورد تاریخ  آثار تاریخی کاکی صورت نگرفته و تنها کتبی چون آثار شهرهای باستانی و نگاهی به بوشهر اشاره ای ناچیز به این شهر کرده اند.

کاکی زمان طولانی مرکز قدرت و مکنت بوده و خوانینی چند کنترل دشتی را از قلاع این دیار به عهده داشته اند.اما روزگار به گونه ای رقم خورد که کاکی مرکزیت خود را به خورموج داد و از آن زمان، آنچنان که شایسته آن بود پیشرفت ننمود.اما دشتی چگونه دشتی گردید:

از جمله طایفه های بزرگی که در آن زمان،در ناحیه مندستان سکونت داشتند.یکی طایفه شیخیان بود ودیگری طایفه حاجیان.

در زمان حکومت وسلطه افغانها بر ممالک ایران،رئیس جمال حاجیانی بر عشیره ی خود سروری یافت. مومی الیه بعد از چندی طایفه شیخیان را نیز به اطاعت خود در آورده وتمامی ناحیه ماندستان را صاحب گشت.

رئیس جمال حاجیانی سالها ضابط وحاکم بلا منازع ناحیه مندستان به مرکزیت کاکی بود.بعد از فوت او پسرش رئیس حسین خان بجای پدر مالک ماندستان گردید وبه کیاست وکاردانی نواحی سنا وطسوج وبلوک را تصاحب نمود.بعد ازحسین خان،پسرش جمال خان بجای پدر نشست وبعد از وفات او پسرش حاجی خان دشتی بجای پدر نشست.وی با دختر حاجی حیدر خان بردستانی ازدواج کرده وبعد از فوت خان مزبور ناحیه بردستان را نیز جزء خاک وقلمرو خودش نمود.نیز در سال1250واندی خورموج که تا آن زمان یکی از نواحی دشتستان بود تصرف وضمیمه خاک دشتی نمود و از آن زمان خورموج  بدلیل نزدیکی به مرزهای دشتی و تسلط بیشتر، مرکز دشتی گردید.

وبدین طریق«دشتی بزرگ»که مردمانش هم به علم وادب وهم به جنگاوری معروفند،بوجود آمد.

اما در این سالها مردمان کاکی جهت توسعه و پیشرفت دیار خود از مرکز نشینان انتظارات زیادی داشته اند و شاید این از آن جهت بوده که این شهر روزی مرکز دشتی بوده است لذا مردم کاکی بدلیل بی توجهی و برآورده نشدن انتظارات و جهت بازگشت به دوران طلایی و رونق خود ندای ارتقاء و جدایی را سر دادند.


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سیزدهم مرداد 1392
زمان :
برگزاري راهپيمايي روز جهاني قدس در شهر کاکی
| | ادامه مطلب...

برگزاري راهپيمايي روز جهاني قدس در شهر کاکی

راهپيمايي با شکوه روز جهاني قدس با حضور مسئولين شهر و اقشار مختلف مردم ولايتمدار شهرکاکی برگزار شد.

مردم کاکی همگام با ملت ايران در نقاط مختلف کشور با حضور با شکوه در راهپيمايي روز جهاني قدس ، ضمن تجديد پيمان با آرمان‌هاي نظام و رهبر کبير انقلاب اسلامي، خواهان نابودي رژيم جعلي صهيونيستي شدند.
مردم حماسه آفرين اين شهر با .... بقیه +تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوازدهم مرداد 1392
زمان :
در پی اقدامات انجام گرفته در شهر خورموج امام جمعه کاکی مردم را به آرامش فراخواند.
| | ادامه مطلب...

در پی اقدامات انجام گرفته در شهر خورموج امام جمعه کاکی مردم را به آرامش فراخواند.

امام جمعه کاکی مردم را به آرامش فراخواند.

در پی درخواست مردم کاکی مبنی بر شهرستان شدن و مخالفت های صورت گرفته از سوی برخی مردم خورموج و انتشار مطالب و شب نامه های گوناگون در سایت های خبری استانی موجی از ناراحتی و دلخوری را در شهر کاکی موجب شده است.

امام جمعه کاکی در خطبه های نماز جمعه  خود مطالبی را پیرامون این موضوع اعلام کرد.

حجت الاسلام محمدی گفت: بخش کاکی دارای پتانسیل و استعدادهای درخشانی است و قابلیت تبدیل شدن به شهرستان را داراست.

وی در مورد اقدامات صورت گرفته در سایتهای خبری و پخش شب نامه ها اظهار داشت: بنده.... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوازدهم مرداد 1392
زمان :
مردم کاکی بدنبال ارتقاء هستند یا تجزیه؟
| | ادامه مطلب...


      ارتقاء یا تجزیه


خبرها حاکی از آن است که  بعد از اقدامات انجام شده جهت شهرستان شدن کاکی، مرکز نشینان شهرستان اقدام به نوشتن طومار و جمع آوری امضا در  مساجد شهرخورموج نموده اند .برخی از نمازگزاران که بومی کاکی و یا روستاهای تابعه بوده اند از امضای آن امتناع ورزیده اند.

بسیاری از امضا کنندگان دلیل امضای خود را جلوگیری از مستقل شدن کاکی اعلام و اظهار نموده اند که مقدار زیادی از بودجه شهرستان در گمرک لاور و روستاهای ساحلی هزینه شده است و با استقلال کاکی ارتباط خورموج با دریا قطع خواهد شد.همچنین ایشان احداث پارس شمالی در منطقه ساحلی و عدم بهره مندی خورموج از مزایای آن و نیز از رونق افتادن مرکز شهرستان را مهمترین علت می دانند.

اما در شهر کاکی خبرها حاکی از اتمام پروژه می باشد.

سوالاتی در ذهن بسیاری از مردم کاکی وجود دارد و شایسته است که مخالفین استقلال کاکی پاسخی.... بقیه ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه دوم مرداد 1392
زمان :
نشست اعضای شورای اسلامی شهر کاکی با منتخبین چهارمین دوره شورای + تصاویر
| | ادامه مطلب...

 نشست اعضای شورای اسلامی شهر کاکی با منتخبین چهارمین دوره شورا +تصاویر   

اين ديدار كه  روز سه شنبه در دفتر شوراي اسلامي  شهر کاکی برگزار گرديد، اعضاء شورا و منتخبين دوره چهارم شوراي اسلامي در يك جو دوستانه به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

سید علی اکبر فاطمی رئيس شوراي اسلامي شهر کاکی ضمن تبريك به منتخبين دوره چهارم شوراي اسلامي شهر ازقبول دعوت و حضور آنها  قدرداني نمود وافزود: ما كه به عنوان... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و ششم تیر 1392
زمان :
در کاکی زلزله ای نیامده است
| | ادامه مطلب...

چه کسی می گوید کاکی جزء مناطق زلزله زده است؟؟؟

در تاریخ بیست فروردین سال جاری زمین لرزه ای رخ دادکه مناطقی از شهرستان دشتی از جمله شنبه روستاهای اطراف و نیز کاکی را لرزاند که منجر به  کشته 37 تن از عزیران مان و تخریب منازل بسیاری در شنبه و آسیب دیدگی خانه های زیادی در سایر مناطق گردید.

 زلزله اخیر منجر به آسیب دیدن بسیاری از منازل مسکونی شهر کاکی گردید.حدود یک ماه .....

                                                                         بقیه در ادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه هجدهم تیر 1392
زمان :
استقرار دادگستری کاکی به کجا رسید؟؟
| | ادامه مطلب...

چرا دادگستری  کاکی در هفته قوه قضائیه مستقر نشد؟

استقرار دادگستری کاکی به کجا رسید؟؟

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی:

احداث و تامین تجهیزات ساختمان دادگاه کاکی از مصوبات سفر هیئت دولت به استان در سال 89 بوده است که متاسفانه عملی نگردیده است.   

سید علی اکبر فاطمی گفت: با افزایش روزافزون جمعیت خوبه خود به افزایش مشکلات اجتماعی و امنیتی منجر می شود و در نتیجه موجب ..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه شانزدهم تیر 1392
زمان :
ستاد نماز جمعه کاکی کی ساخته می شود؟!
| | ادامه مطلب...

     در سال 90 با اهدای قطعه زمینی توسط شهرداری جهت ساخت مصلی نماز جمعه  به ستاد نماز جمعه کاکی ،با حضور مسئولین مراسم کلنگ زنی انجام شد و هر کس از طرف خود قولی جهت مساعدت در اتمام طرح داد اما متاسفانه از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی عملی صورت نگرفته و همان زمین بایر و لم یزرع به حالت سابق خود باقی است.در ادامه تصاویر مراسم گلنک زنی نمایش داده می شود:


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه هشتم تیر 1392
زمان :
زیر آسمان دشتی-نگاهی به شهرها و روستاهای شهرستان دشتی
| | ادامه مطلب...


احشام قایدها

        روستای احشام قایدها در بخش مرکزی و از توابع خورموج است.فاصله اش تا مرکز دشتی 26 کیلومتر و در جنوب غربی آن قرار دارد.

      کوه مند در 5 کیلومتری غرب آن و دره «باغ شاه» در 2 کیلومتری غرب آن قرار دارد.این روستا دارای معدن گچ و محصولات و فرآورده های آن گندم ،جو و خرماست.کار و پیشه اهالی آن کشاورزی،دامداری و کارگری و گروهی هم در مراکز دولتی و صنعتی مشغول بکارند.زبان مردم روستا فارسی و مذهبشان شیعه جعفری است.در اطراف روستا گیاهان دارویی چون آویشن،کاسنی،گل زرد،گل گاوزبان، و خاکشیر پیدا می شود و در گذشته در کوه غربی آن حیواناتی چون بز کوهی و قوچ و میش هم...              بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392
زمان :
نتایج انتخابات شورای اسلامی در شهر کاکی
|

پس از  روزها تلاش نامزدها  و ساعت ها انتظار و پس از حضور حماسی  و پرشور مردم شریف کاکی که موجب تحقق حماسه سیاسی گردید،نتایج انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر کاکی به شرح زیر اعلام گردید:

سید علی اکبر فاطمی     4459 رأی 

منصور احمدی                3198 رأی

سید حسن حسینی      2658 رأی

نصرالله محمدی              2146 رأی

 زهرا دورقمری                1979 رأی

علیرضا زارعی               1846 رأی علی البدل

عبدالحسین احمدی        1512 رأی علی البدل


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و پنجم خرداد 1392
زمان :
وضعیت انتخاباتی شهر کاکی
| | ادامه مطلب...


حال و هوای انتخابات شوراها در کاکی

با شروع زمان تبلیغات انتخابات  شهر کاکی نیز رنگ و بوی تبلیغاتی به خود گرفته است. با وجود  تعداد زیاد کاندیدها، ولی تنها چندین نامزد اقدام به بازنمودن ستاد انتخاباتی نموده اند.

  بازار شهر و خیابانهای اصلی مملو از بنرهای تبلیغاتی است و هر کس به فراخور درک خود از اوضاع ،شعاری سر داده است.تنها چیزی که در بروشورها دیده نمی شود ..... دنباله متن را در ادامه مطلب بخوانید


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و یکم خرداد 1392
زمان :
کارشناسان: در کاکی نشانه ای از زلزله وجود ندارد.
| | ادامه مطلب...

کارشناسان: در کاکی نشانه ای از زلزله وجود ندارد.

چرا شهر کاکی از فهرست مناطق زلزله زده خارج شد؟

رئیس شورای اسلامی ضمن انتقاد از عدم توجه مسئولین به وضعیت مردم زلزله شده شهر کاکی گفت:

از روز اول زلزله که شهر کاکی طبق اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز زلزله اخیر شهرستان دشتی معرفی گردید مردم  کاکی  در سایه بی توجهی مسئولین بمدت یکماه  با اسکان در سایه دیوارها و درختان و نیز خوابیدن در حیاط منازل ،زندگی سختی را تجربه کردند که این بی توجهی هیچوقت در اذهان مردم شریف کاکی پاک نخواهد شد.

سید علی اکبر فاطمی  اظهار داشت: با توجه به سخت شدن وضعیت زندگی مردم کاکی این شورا بر حسب وظیفه  جهت  گرفتن چادر و تقسیم آن بین مردم، مکاتباتی  را با مسئولین استانی و کشوری انجام داد که بی نتیجه ماند.

وی افزود: در حالیکه مردم کاکی جهت بازسازی منارل خود نیازمند مساعدت مسئولین بودند اما در اقدامی عجیب و توسط  ستاد بازسازی مناطق زلزله زده  ،نام شهر کاکی از فهرست مناطق زلزله زده خارج شده است و در برخی اظهارات کارشناسان حاکی از آن است که درشهر کاکی نشانی از زلزله وجود ندارد که این موضوع  موجی از اعتراض مردم شهر کاکی را در پی داشت.

فاطمی  بیان داشت:با توجه به آسیب دیدگی بسیاری از واحدهای مسکونی ، مردم مراجعات زیادی را جهت گرفت..... دنباله خبر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه دوازدهم خرداد 1392
زمان :
بالاخره اروپایی شدیم
|

بالاخره اروپایی شدیم

  چند سال پیش وقتی می شنیدیم که اروپایی ها و ژاپنی ها میوه را دونه ای و هندوانه را قاچی می خرند برای ما که کیلویی و سبدی می خریدیم جای تعجب داشت .البته آنها بدلیل داشتن فرهنگ صحیح و بهینه مصرف و نه بدلیل گرانی  این کار را می کرده اند .

دوستی می گفت زمانیکه در عسلویه پیش مهندسان کره ای کار می کرده هنگام مرخصی و روز بازگشت به کار یک پلاستیک پر از پرتقال می کرده و به خود می برده اند که تجعجب کره ای را بر می انگیخته است و می گفته شما چرا درست مصرف نمی کنید و به فرهنگ ما خرده می گرفته است.

اما مدتی پیش که برای خرید میوه به بازار رفته بودم وقتی قیمت ها را سوال کردم متوجه شدم که  هر کیلو پرتقال 6000 تومان است  که هر پرتقال بطور متوسط 1500 تومان قیمت دارد که اگر بخواهی یک کیلو پرتقال بخری می شود 4 عدد و اگر خانواده ات هشت نفر باشد به هر نفر نصف پرتقال می رسد که این همان فرهنگ صحیح مصرف می باشد.

بر این اساس و بدلیل گرانی میوه و تنقلات تصمیم گرفته ام که به مهمانی نروم .

پرتقال 6000 تومان

سیب 3000 تومان

موز 6000 تومان

سیب زمینی3000 تومان

و دیگر هیچ


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه هفتم خرداد 1392
زمان :
کلید اسرار-اینگونه ثروتمند شدم
| | ادامه مطلب...

راز  ثروتمند شدن  مرد میلیاردر  کاکی

هر یک از ما افراد ثروتمندی را می شناسیم. هر یک به نوعی و از راهی به این ثروت دست یافته اند.کسانی از ارث پدر، یکی از راه  شراکت، کسی از راه قاچاق و خلاف، یکی با زحمت و رنج  و مال حلال.

 در شهر کاکی افراد قلیلی در حد میلیاردر می باشند.یکی از این افراد شهره عام خاص می باشد .یکی از پسران راز ثروتمند شدن پدر را البته از قول پدرش و یکی از علل آن را چنین بیان می کند:

(علی) هنگامی که نوجوان بوده  با راهنمایی مادرش جهت تجارت با یک کاروان عازم شهر برازجان می شودکه باخرید چند بسته چای و فروش .....بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه چهارم خرداد 1392
زمان :
اعتقادات مردم دشتی- تولد نوزاد
| | ادامه مطلب...

اعتقادات مردم دشتی پیرامون نوزاد

مردم دشتی نیز همانند  مردم سایر نقاط ایران دارای آداب و رسوم خاص خود بوده اند.آنان در زمان تولد نوزاد اعتقادات خود را دارند که برخی از آنان تاکنون حفظ شده ، برخی به بوته فراموشی سپرده شده و تعدادی نیز در حال منسوخ شدن است.

یکی از اعتقاداتی که تاکنون نیز مردم دشتی بر آن پایبندند این است که فرد خسته و از راه رسیده نباید بالای سر نوزاد یا به دیدن وی برود.

 گویند که در گذشته هنگام تولد نوزاد و تا قبل از چهل روز،چنانچه کسی جهت دیدن آن به خانه صاحب نوزاد می رفت کفشهایش را بوسیله میخی به دیوار نزدیک در یا به سر در اتاق...... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه یکم خرداد 1392
زمان :
:: تصاویر
:: فراخوان "شب شعر و شرو ه " با موضوع سید محسن پورفاطمی
:: برگزاری مراسم نمادین روز جهانی زمین پاک در کاکی+تصاویر
:: چشمه های آب معدنی استان بوشهر
:: نبود مرکز خرید گندم در بخش کاکی
:: میراث نیاکان-عکس
:: تصاویر کارگاه سفال گری در کنگان
:: کار پانسیون 4واحدی پزشكان شهر کاکی به کجا رسید؟!+تصاویر
:: کاکی هم تحریم جهانی است و هم تحریم شهرستانی
:: دیدار شهردار کاکی با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی+تصاویر
:: فاطمی: بیشترین چالش‌های شوراها اختلافات درونی است که مانع پیشرفت می شود
:: سفر به دلوار- ورودی 4000 تومان
:: برپایی نمایشگاه صنایع دستی در کاکی
:: اعتقادات مردم دشتی در عید نوروز
:: معرفی بازیهای محلی