بررسی آداب و رسوم مردم شهرستان دشتی

 
 
کار پانسیون 4واحدی پزشكان شهر کاکی به کجا رسید؟!+تصاویر
| | ادامه مطلب...

با توجه به اینکه کادر پزشکی درمانگاه شهر کاکی در یک ساختمان فرسوده و قدیمی و با کمترین امکانات اسکان داشتند لذا  در شهریور سال 90مراسم کلنگ زنی پانسیون 4واحدی پزشكان شهر کاکی در مرکز بهداشتی درمانی شهید مظفری این شهر به زمین زده شد تا به گفته سید شریف حسینی رئیس وقت شبکه بهداشت شهرستان، این پانسیون با زیر بنایی معادل 382 متر مربع .... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه نوزدهم فروردین 1393
زمان :
کاکی هم تحریم جهانی است و هم تحریم شهرستانی
| | ادامه مطلب...

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی در جلسه با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

شهر کاکی تحریم جهانی همراه با تحریم شهرستانی است.

شورای اسلامی شهر کاکی روز دوازهم فروردین با حضور پورفاطمی نماینده مردم  شهرستانهای دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی  تشکیل جلسه داد که مسائل و مشکلات شهر و بخش کاکی مطرح شد.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی در ابتدا ضمن خیرمقدم به نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و تسلیت ایام شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) از برخی بی توجهی ها به بخش کاکی اظهار گلایه کرد. وی ضمن انتقاد از کم توجهی مسئولین شهرستان به  خواسته های مردم کاکی اظهار داشت: ما در دو تحریم به سر می بریم یکی تحریم های جهانی و دیگری تحریم شهرستانی که از نماینده مردم در مجلس واستاندار خواستار توجه به مسئله می باشم.

سید علی اکبرفاطمی ضمن اشاره به مسأله بیمه اجباری کارگران ساختمانی اظهار داشت: علت اینکه چرا این قانون در مجلس تصویب گردید برای من قابل هضم نیست.مردم برای گرفتن پروانه ساختمانی از شهرداری در ابتدا مجبور به پرداخت مبلغ بالایی بعنوان بیمه کارگران ساختمانی به سازمان تامین اجتماعی هستند بدون اینکه حتی یک .....  بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه شانزدهم فروردین 1393
زمان :
دیدار شهردار کاکی با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی+تصاویر
| | ادامه مطلب...

شهردار کاکی بهمراه دوتن از اعضای شورای اسلامی شهرکاکی صبح روز دوشنبه با حجت الاسلام و المسلمین پورفاطمی نماینده مردم شهرستانهای دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی دیدار كرد. و طرفین به بحث و گفتگو در ارتباط با شهر پرداختند

شهردار کاکی در این دیدار ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تشكر از حضور نماینده مردم در جلسه به گزارش عملكرد شهرداری در سال گذشته و تشریح برنامه های سال جاری پرداخت و گفت: سال 92 با مشکلات مالی زیادی روبرو بودیم و نتوانستیم آنطور که باید به عمران و آبادانی و خدمت به مردم بپردازیم .

غلامحسین محمدی نیا ضمن تشکر از حمایت های آقای پورفاطمی اظهار داشت: فرصت را غنیمت می شمارم تا از همکاریهای جنابعالی در تهران مخصوصاً در ارتباط با مکاتبات ، حضور .....    بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه یازدهم فروردین 1393
زمان :
فاطمی: بیشترین چالش‌های شوراها اختلافات درونی است که مانع پیشرفت می شود
| | ادامه مطلب...

سید علی اکبرفاطمی: بیشترین چالش‌های شوراها اختلافات درونی است که مانع پیشرفت می شود

سید علی اکبر فاطمی- نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها- در یادداشتی در خبرگزاری تخصصی شوراها و مدیریت شهری(شهریران) عنوان کرد:

هم اکنون بیشترین چالش‌های شوراها اختلافات درونی است که مانع پیشرفت می شود و عدم توجه مسئولان به جایگاه ،نقش، اهمیت و کارکرد شوراها نیز مشکل دیگری است که شوراها را تهدید می کند؛ علاوه بر این کمبود درآمد و مشکلات عدیده مالی شهرداریها هم از مشکلات فی مابین شهرداری و شوراها است.
متن یادداشت سید علی اکبر فاطمی نماینده شورای عالی استانها درباره نقش شورا‌ها در سالی که گذشت بدین شرح است:
و امرهم شورا بینهم شورا در قران کریم عبارت است از آگاهی یافتن از نظرات گوناگون برای رسیدن به بهترین رای و نظر و این عمل حکم واجب را دارد.
نقش شوراهای اسلامی در اداره جامعه بر شهروندان پوشیده نیست و ورود اهل فضل و دانش و متخصص و کارآمد در شوراهای اسلامی شهرو روستا برای خدمت به مردم، اهمیت فراوان دارد بنابراین کسانی که می‌خواهند وارد شوراهای اسلامی شوند، علاوه بر داشتن شرایط عضویت .....                      بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه دهم فروردین 1393
زمان :
سفر به دلوار- ورودی 4000 تومان
|

ضمن تبریک سال جدید به همه دوستان.شرمنده که پست جدید نداشتم ، دلیلیش مشغله کاری بوده .از زمان تحویل سال تا روز پنجشنبه -هفتم- نتونسته بودم  تفریح برم و کلاً خانواده هم از خرید سال و تفریح و دید و بازدید محروم شدند.آمدن یکی از نزدیکان از تهران و درخواست همسر شمالی وی جهت بوشهر گردی باعث شد تا دلوار را برای اولین بار برای بازدید انتخاب کنیم.

در بدو ورورد برای پیدا کردن دلوار و تشخیص مسیرهای دوراهی از رهگذران سوال نمودیم که نبود تابلو یکی از معایب بود.

با رسیدن به میدان ورودی دلوار تابلوهای راهنمای موزه رئیس علی دلواری را در نقاط مختلف مسیر  نصب کرده بودند که بعداً فهمیدیم بخاطر ورودی 1500 تومانی آن بوده است! از  موزه  بازدید کردیم جالب بود ،تعدادی افراد بومی در نزدیکی موزه به پخت و فروش نان محلی مشغول بودند. قمیت نان محلی در آنجا 1000 تومان بود.معلوم نبود چه کسانی اجازه پخت نان را به بومی ها داده بودند و بر چه اساسی این قمیت را تعیین کرده بودند در حالیکه نان سنگگ 700 تومان است و بربری 600 تومان.جهت استراحت به یکی از پارکهای بدون امکانات دلوار رفتیم که هیچ گونه تمهیداتی برای مسافرین در نظر گرفته نشده بود.برای  تهیه نهار ، یکی دو خیابان را گشتیم  اما رستورانی که بشود در آن غذا میل کرد پیدا نکردیم.کلا دو غذا فروشی در آنجا دیدیم .بناچار از یک غذای بیرون بر نهار خریدیم.اخلاقشان خوب بود اما در منوی غذایشان،جلوی اکثر غذاها نوشته بود نداریم.بناچار جوجه سفارش دادیم در حالیکه دوستان هوس کباب کوبیده کرده بودند.
بعد از آن برای دیدن ساحل به طرف دریا رفتیم که درمیان ناباوری همه ،روی تابلویی نوشته شده بود (ورودی 4000 تومان) که برای اولین بار در جهان بود که می دیدیم دیدن ساحلی ورودی داشت.دراقصی نقاط کشور و جهان مسئولین شهری تمام سعی و تلاش خود را می کنند تا بهترین امکانات را برای جذب مسافر و توریست فراهم کنند اما معلوم نبود مسئولین دلواری به پشتوانه کدام امکانات چنین تصمیمی را گرفته بودند.خیلی از خودروها با دیدن این تابلو دنده عقب می گرفتند و برمی گشتند و برخی نیز اجباراً هزینه را پرداخت و داخل می رفتند.
این امر باعث گردید تا بنده و سایر همراهان با خاطره ای نه چندان خوب  از این مسافرت دلزده شده و ترافیک افتضاح بوشهر و نبود پارکینگ و پیاده روی در شهر بوشهر تا رسیدن به مقصود را به ساحل دلوار ترجیح دهیم.


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه نهم فروردین 1393
زمان :
برپایی نمایشگاه صنایع دستی در کاکی
|

به مناسبت فرارسیدن سال جدید و حضور مسافرین نوروزی ، نمایشگاه صنایع دستی با همکاری اهالی بومی منطقه در ارایه اشیاء و آثار قدیمی در کاکی  برگزارمی گردد

شهردار کاکی گفت:مباحث مربوط به مردم شناسی در هر منطقه نمایانگر هویت و فرهنگ  و پیشینه ی مردم آن دیار است.

غلامحسین محمدی نیا افزود:بخش کاکی یکی از مناطق با سابقه و مهم تاریخی و فرهنگی استان بوشهر می باشد. ایجاد نمایشگاه مردم شناسی و صنایع دستی بومی برای آشانایی مسافرین نوروزی ونسل جدید با امکانات و وسایل زندگی در قدیم و شناساندن آداب و رسوم  مردم منطقه  بسیار حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: در همین راستا شهرداری و شورای اسلامی شهر کاکی در نظر دارد که نمایشگاه مردم شناسی با هدف معرفی آثار، اشیاء، ادوات کشاورزی، صنایع دستی و... را برپا نماید. این نمایشگاه با همکاری اهالی بومی منطقه در ارایه اشیاء و آثار قدیمی انجام شده و می تواند در شناساندن آداب و رسوم، شیوه معیشت و ابزار مورد استفاده مردم این منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی افزود: علاوه بر آثار صنایع دستی،همچنین ادوات کشاورزی نیز در این نمایشگاه جهت بازدید علاقه مندان و همچنین آشنا کردن نسل جوان با روش ساده زیستی و زندگی گذشتگان نیز به نمایش گذاشته می شود.
وی افزود: نمایشگاه صنایع دستی و مردم شناسی از  یکم تا دهم  فروردین ماه صبح ها از ساعت 8 تا ۱2 و بعد ظهر ها از ساعت ۱7 الی 21 برای بازدید عموم باز می باشد


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392
زمان :
اعتقادات مردم دشتی در عید نوروز
|

مردم دشتی  نیز همانند سایر مردم ایران ُدر مورد عید نوروز نیز برای خود اعتقاداتی دارند از جمله:

بازدید از اقوام و نزدیکان

با فرا رسیدن سال جدید و تحویل سال نو خانواده ها به دیدن پدر و مادر و بزرگان خود می روند و همچنین به دیدن سایر اقوام و آشنایان می روند .خرید آجیل از اوجب واجبات محسوب می گردد!!

دادن چهلم سال اموات قبل از عید

در شهرستان دشتی همانند سایر نقاط استان کسانی که در سال عزیزی را از دست داده اند چنانچه چهلمین روز یا سالگرد درگذشت به سال بعد بخورد لذا قبل از فرا رسیدن سال جدید مراسم را برگزار می کنند تا بقول متعارف سال روی آن نیاد.

«دی عید»

خانه تکانی قبل از رسیدن سال نو زیرا  اعتقاد دارند که اگر منزل تمیز نباشد «دی عید» یا مادر عید ناراحت می شودو خانه باید تمیز باشد که این نیز ریشه در آداب ایرانیان باستان دارد زیرا آنان اعتقاد داشتند ارواح مردگانشان در روز عید به خانه هایشان می آیند و دوست دارند که خانه تمیز باشد.

«کنار سبز»

مردم دشتی مخصوصاً زنان اعتقاد داشتند که باید مقداری کنار سبز را در کاسه ای پر از شیر ریخته در طاقچه خانه بگذارند و به آن بندو (BONDOO)میگفته اند و در سال آینده کمی از این شیر را  جهت ازدیاد روزی و برکت در شرهای خود می ریختند.

 «آب نمودن روغن های سال گذشته»

در گذشته چون اکثر مردم از کره حیوانی یا به اصطلاح «روغن خُوَش» استفاده می کرده اند معتقد بوده اند که چند روز قبل از فرا رسیدن عید باید کره را آب نمود تا سال جدید روی آن نیاید که بنظر می رسد به مسئله خمس مربوط می شود.

نحس بودن روز سیزده بدر

بسیاری از مردم بر ای باور بوده اند که روز سیزده بدر را نباید از خانه بیرون رفت و ممکن است اتفاقی برای خانواده رخ دهد.زیرا در این روز بسیاری از جوانان و خانواده ها بر اثر تصادف از بین رفته اند.


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392
زمان :
معرفی بازیهای محلی
| | ادامه مطلب...

کُل گنج

     این بازی قابلیت انجام در هر مکان خاکی را داراست.بطور مثال کسانی که گوسفندان یا بزهای خود را جهت سپردن به چوپان در یک جا مثلا زیردرختی در وسط یا مجاورت روستا جمع می شدند جهت وقت گذرانی این بازی را انجام می دادند.


بقایای کنده کاری چوپانان  روی سنگ  که در گذشته جهت بازی کل گنج در کوه کاکی انجام شده که هم اکنون بدلیل واگذاریهای زمین و تسطیح و ایجاد زمینهای کشاورزی در مجاورت مزارع گوجه فرنگی قرار گرفته و در صورت ادامه واگذاری یا تصرفات رو به نابودی است.

چوپانان نیز هنگامیکه گله مشغول چرا بوده برای رهایی از بیکاری به این بازی مشغول می شدند و روش بازی بدینگونه است که گودهای کوچکی را به تعداد 12 عدد که دوبدو روبروی هم هستند،در زمین حفر می کنند و تعداد بازیکن ها نیز در  دو نفر می باشد که هر یک صاحب 6 گود و 30 پشکل....               بقیه در ادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه چهاردهم اسفند 1392
زمان :
پیام تقدیر و تشکر شورای اسلامی شهر کاکی از همراهی مردم
| | ادامه مطلب...

      شورای اسلامی شهر کاکی با صدور اطلاعیه ای، از تمامی کسانی که پس از ارتحال ملکوتی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن پورفاطمی، به هر نحو، این شخصیت بزرگ را تعظیم و تکریم نموده اند، تشکر کرده است که متن آن به شرح ذیل است:

         در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی راد مردی با اخلاص و از سلاله زهرای اطهر(س) به دیدار معبود و محبوب خویش شتافت. مومنی بی ریا و عارفی روشن ضمیر، مُحب اهل بیت سلام الله علیها و منتظری قائم، مجاهدی بااخلاص و دوستی دیرین، ساده زیستی توانمند و یاری رسان، مظلومی بی‌ادعا و پناه بی‌پناهان و پدری مهربان و دلسوز برای مردم.

        مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن پورفاطمی، ستاره‌ای که افول کرد و سیاه چاله‌ای از غم را در قلب هایمان ایجاد کرد. چه عمیق است درد از دست دادن یاری این چنین بی‌ریا و چه سنگین است غم از دست دادن پدری مهربان، اما چه زیباست شنیدن و دیدن تسلای اطرافیان و چه آمرزنده است قرائت فاتحه ایشان.

        بی تردید مردم شریف و ولایت مدار شهرستان دشتی و استان بوشهر بیش از هرکس به عظمت روحی، مردم داری و ارزش والای آن فقیه و صرف عمر بابرکت..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه ششم اسفند 1392
زمان :
مهدی چمران درگذشت مرحوم پورفاطمی را تسلیت گفت
|

مهدی چمران درگذشت مرحوم پورفاطمی را تسلیت گفت

مهدی چمران رئیس شورای عالی استانها با ارسالی پیامی درگذشت مرحوم سید محسن پورفاطمی را به سید علی اکبرفاطمی تسلیت گفت که متن آن به شرح ذیل است:

انا لله و انا الیه راجعون

برادر گرامی جناب آقای فاطمی

نماینده محترم استان بوشهر در شورای عالی استانها

باسلام و تحیات الهی

احتراماً، درگذشت مرحوم مغفور پسرعموی گرامیتان را به حضرتعالی تسلیت عرض نموده ، از درگاه احدیت برای آن مرحوم سفر کرده رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل و طول عمر با عزت مسألت دارم.

                                                                                     مهدی چمران

                                                                              رئیس شورای عالی استانها
نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه ششم اسفند 1392
زمان :
تصاویر مراسم هفتیمن روز درگذشت مرحوم سید محسن پورفاطمی
| | ادامه مطلب...

مراسم هفتیمن روز درگذشت مرحوم سید محسن پورفاطمی با حضور پرشور مردم فهیم استان بوشهر و مسئولین استانی و کشوری در مسجد النبی کاکی برگزار گردید

برای دیدن سایر تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه پنجم اسفند 1392
زمان :
سید محسن واقعیت یا افسانه!
| | ادامه مطلب...


یکی از دوستان گرانقدر بمناسبت درگذشت مرحوم سید محسن پورفاطمی مطلبی را ارسال نموده که درج آن را مناسب ایام دیدم:

        در زندگی چند قانون ذهنی برای خود ساخته ام و تصمیم گرفته بودم هیچوقت از آنها عدول نکنم, یکی از این قانون ها این بود که یک مرد نباید گریه کند، تا چند روز پیش که سید محسن از میان ما رفت، این قانون را هم زیرپا گذاشتم

        الان سید محسن دیگر در میان ما نیست، می خواهم از خوبی های او بنگارم، اما خود را برحذر می دارم که در جزر و مدی گرفتار شوم که خوبی او را بپوشاند چگونه خوبی او را روشن گفتن، والاتر از خوب گفتن از اوست وگرنه صرف زیبا گفتن می تواند حقیقت بزرگی یک انسان پاک را مکدر و از شفافیت شخصیت او بکاهد و بزرگی را پشت واژه ها پنهان کند و او را از دسترس ما دور نماید،بر آنم او را پشت واژه ها قایم نکنم ، که بزرگی او در خاطر ما بخاطر واژه ها نیست که با واژه ها از خاطرمان فراموش گردد ، فقط می خواهم ساده بگویم سید محسن فهم مردمداری را داشت ، این مردمداری نمی خواهد به دیگران بفهماند و اصرار ندارد به دیگران بقبولاند من در برابرتان و در کنارتان می خورم و می آشامم بلکه کاریزمای بزرگ منشی و شخصیت در او آبرفت شده و او سیال محبت خود را نثار می کند ،  بقیه در ادامه مطلب....


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه پنجم اسفند 1392
زمان :
تصاویر مراسم ختم مرحوم سید محسن پورفاطمی
| | ادامه مطلب...

میزان حضور و گستره حزن مردم کاکی و استان ولایت مدار بوشهر در سوگ مرحوم سید محسن در قالب سخن و قاب تصویر نمیگنجد ولی بنا به وظیفه و در حد وسعمان تصاویری از حضور دوستداران اهل بیت (ع) در  مراسم ختم مرحوم سید محسن پورفاطمی تقدیم حضور می گردد.


جهت مشاهده سایر تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه چهارم اسفند 1392
زمان :
حضور مسئولین در مراسم ختم مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن پورفاطمی
| | ادامه مطلب...

تصاویری از مراسم ختم مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن پورفاطمی با حضور مسئولین استانی


جهت دیدن سایر تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه سوم اسفند 1392
زمان :
خداحافظ مردم کاکی+تصاویر
| | ادامه مطلب...

تصاویر+خداحافظ آمحسن- وداع مردم کاکی با سید محسن به روایت تصویر

تصاویر-پیکر مطهر حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محسن پورفاطمی در میان حزن و اندوه بی پایان مردم کاکی و با حضور اقشار مختلف مردم  و مسئولین استان تشییع و در کنار پدر بزرگوارش به خاک سپرده شد.

                   برای دیدن سایر تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید:: برچسب‌ها: تصاویر تشییع حاج سید محسن پورفاطمی
نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه سی ام بهمن 1392
زمان :
حاج سید محسن پورفاطمی دعوت حق را لبیک گفت+تصاویر
| | ادامه مطلب...

انا لله و انا الیه راجعون
با دریغ و افسوس فراوان  سید عزیزمان، ثلاله پاک رسول اکرم(ص)فرزند زهرای اطهر(س) حاج سید محسن پورفاطمی دعوت حق را لبیک گفت و به جوار رحمت حق پیوست.

ایشان عارفي اخلاق مدار و روشن ضمير بود كه با روحي بزرگ و نفسي پاك در مسير هدايت مردم گام برمي‌داشت و در طول سال‌هاي حيات ايشان مردم منطقه از انديشه روشن و ايمان زلال وي بهره‌هاي فراوان برد‌ند.

  تسلیت صمیمانه خود را به پیشگاه حضرت بقیةاللّه ارواحنا فداه،سادات محترم و مردم شریف استان بوشهر   بخصوص شهر کاکی و خانواده بزرگ پورفاطمی تقدیم مى‌دارد و براى خود و دیگر داغداران از خداوند متعال درخواست تسلا و براى روح مطهر آن بزرگوار طلب رحمت و مغفرت مى‌کنیم.برای دیدن تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392
زمان :
با هم بدانیم
|

یکی از دوستان  دکتر وفرهیخته ام هر از گاهی پیامک هایی حاوی مطالب دانستنی و مفیدی را برای بنده ارسال می کند که شاید خواندن آن برای دوستان نیز جالب و مفید باشد:

دکتر خوان سونسی استاد دانشگاه علوم پزشکی کیف اوکراین می گوید:مکیدن آب باعث ترشح هورمون دوبامین شده و احساس خوبی ایجاد شده و فکر منفی دفع شده و ریسک سرطان به زیر 12 درصد می رسد.  

دکتر زهرا ریاحی:تحقیقی در فیزیک کوانتوم نشان داده که نام محمد انرژی طبیعت را بیشتر جذب کرده و توسل به محمد سیستم اتونوم اعصاب را فعال می کند یعنی آرامش بیشتر می شود.

دکتر اشکان سماوی عضو انجمن نرولوژی پاریس:در تحقیقی آمده عصب واگ نسبت به نام چهارده معصوم واکنش نوروهورمونی دارد یعنی ساختار بدن آنها را میشناسد و این واکنش آرامش را در پی دارد.

این مطالب در پست های آینده ادامه خواهد داشت


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392
زمان :
راه اندازی دفتر خدماتی پلیس + 10 در کاکی
|

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی راهاندازی دفتر پلیس+10 در شهر کاکی را ضرورتی انکار ناپذیر خواند و از اختصاص سهمیه دفتر خدماتی پلیس+ 10 جهت شهر کاکی خبر داد.

سید علی اکبرفاطمی با اشاره به نبود دفتر خدماتی پلیس+ 10 در این شهر گفت: یکی از ضرورت های مهم در این شهر راه اندازی دفتر خدماتی پلیس+10 است که بایستی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: در حالی است که مردم شهرهای کاکی و بادوله و روستاهای تابعه به علت نبود دفتر خدماتی پلیس+10 در این بخش جهت انجام کارهای خود از جمله تعویض  کارت پایان خدمت،گواهینامه، پیگیری کارت سوخت، اطلاعات اقتصادی خانوار، خلافی خودرو و... می بایستی به مرکز شهرستان مراجعه کرده وخدمات دریافت کنند که این مهم شرایط سخت و طاقت فرسائی را برای مردم به ارمغان آورده بود.

او در پایان افزود:در گذشته پیگیری های بسیاری در خصوص راه اندازی دفتر خدمات الکترونیک انتظامی توسط اشخاص صورت گرفته بود اما به دلایل گوناگون تاکنون این اقدامات میسر نشده بود ولی خوشبختانه با پیگیریها و رایزنی های صورت گرفته با مسئولین مربوطه  استان و همکاری آنان، سهمیه ای جهت تأسیس دفتر خدماتی پلیس + 10 به کاکی اختصاص یافته است که بزودی این مهم محقق خواهد شد.


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392
زمان :
پورفاطمی : خیالتان راحت!کاکی شهرستان نمی شود
| | ادامه مطلب...

      با گذشت مدتها از کش مکش ها،مصاحبه ،مکاتبه و نوشتن طومار و ... در مورد شهرستان شدن کاکی و بعد از این که طرح توجیهی شهرستان شدن کاکی در استانداری بوشهر تدوین و به وزارت کشور ارسال و در آنجا نیز به تائید رسیده و منتظر طرح در جلسه هیئت دولت جهت تائید و تصویب بود و مردم کاکی منتظرشنیدن خبرهای خوش جهت عدالت،پیشرفت و توسعه دیارشان  بودند بالاخره پورفاطمی نماینده شهرستانهای دشتی و تنگستان خیال همه  را از بابت شهرستان شدن کاکی راحت کرد.

پورفاطمی  در نشست با شهردار و اعضای شهر خورموج اظهار داشت:
در این دولت موضوع تجزیه شهرستان دشتی اتفاق نمی‌افتد و خیال همه از بابت تجزیه شدن دشتی راحت باشد.

پورفاطمی: دشتی تجزیه نمی شود
خلیج فارس نوشت:نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس گفت: در این دولت موضوع تجزیه شهرستان دشتی اتفاق نمی‌افتد و خیال همه از بابت تجزیه شدن دشتی راحت باشد.

حجت الاسلام سید مهدی پورفاطمی ظهر امروز در نشست با شهردار و اعضای شهر خورموج گفت: اگر وحدت و همدلی بیشتری بین مسئولان و نماینده باشد خیر و برکت بیشتری برای شهرستان خواهد داشت و کارهای بزرگتری نیز می‌توانیم انجام دهیم.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: به آینده امیدوار شده‌ایم و هرکاری برای مردم بتوانم انجام دهم دریغ نمی‌کنم و طی چهار ماهه اخیر کارهای بزرگی انجام داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای نقاط حادثه‌خیز شهرستان اشاره کرد.

وی اضافه کرد: برای تجهیز بیمارستان‌های خورموج و اهرم و درمانگاه بادوله اعتبار گرفته‌ایم و پیگیر راه‌های روستایی و پل‌های جاده چاوشی تا زیارت ساحلی هستیم...              بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392
زمان :
خرما و لورک
|

خرما در گذشته از غذاهای اصلی مردم دشتی بشمار می رفته است و استفاده زیادی داشته ولی حالیه با وجود غذاهای متنوع و  خوردنی های فراوان جای خود را بعنوان یکی غذای اصلی در سفره ها از دست داده است .در شهرستان دشتی خرما بهمراه مواد غذایی زیادی استفاده می شود منجمله: لورک(از فراورده های لبنیاتی)،ماست،ارده و کنجد و... که  تصویر ذیل خرما و لورک یکی از خوردنی های مورد علاقه مردمان دشتی در فصل زمستان را نشان می دهد:


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و ششم بهمن 1392
زمان :
استقرار درمانگاه صحرایی در بخش کاکی
| | ادامه مطلب...

       سرپرست بخشداری کاکی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری سازمان جامعه بسیج پزشکی استان بوشهر درمانگاه تخصصی صحرایی به مدت سه روز در بخش کاکی استقرار پیدا می کند.

     سرپرست بخشداری کاکی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری سازمان جامعه بسیج پزشکی استان بوشهر درمانگاه تخصصی صحرایی به مدت سه روز در بخش کاکی استقرار پیدا می کند.

        اسداالله حاجیانی در نشست هماهنگی راه‌اندازی این درمانگاه که با حضور مسئولین مرتبط در سالن اجتماعات بخشداری کاکی برگزار شد اظهار داشت: برپایی درمانگاه تخصصی در نوع خود بسیار ارزشمند است و می تواند خدمات خوبی به محرومین این بخش ارائه دهد.

وی اضافه کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و با همکاری..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و ششم بهمن 1392
زمان :
راهپیمایی 22 بهمن در کاکی به روایت تصویر
| | ادامه مطلب...


برای دیدن بقیه تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392
زمان :
درخواست های نماینده استان در شورا عالی استانها از استاندار
| | ادامه مطلب...

فاطمی : جهت توسعه استان همه باید استاندار را به عنوان نماینده ارشد دولت در این استان همراهی کنیم.

 

        نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها در جلسه نشست استاندار با مدیران اجرایی شهرستان دشتی بر ضرورت همراهی و همکاری مسئولان استان با استاندار بوشهر تاکید کرد و افزود: جهت توسعه استان همه باید استاندار را به عنوان نماینده ارشد دولت دراین استان همراهی کنیم .

       سید علی اکبرفاطمی با بیان اینکه اغلب مردم استان از دولت تدبیر و امید درخواست انتصاب استاندار بومی داشتند، افزود: با فعالیت‌های انجام شده در این زمینه استاندار بومی برای بوشهر انتخاب شده است و باید از همه ظرفیت  ها برای توسعه استان استفاده کرد.

        فاطمی با ابراز اینکه استاندار بومی شناخت کافی از استان دارد،اظهار داشت: همین امر موجب توجه  موثربه وضعیت استان می‌شود.

وی از استاندار خواست تا مدیرانی را انتخاب کند که بتوانند ..... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392
زمان :
تصاویر طبیعت کاکی
| | ادامه مطلب...

خدارا شاکریم که امسال با بارش مناسب رحمت الهی سال سرسبز و شکوفایی داشته باشیم  و بنا بر رسم همه ساله توفیق دوباره ای  حاصل شدکه بهمراه عزیزان کوهپیمایی داشته باشیم .بدور از یک زندگی شهری وماشینی ، شرط اول سفر خاموش کردن کلیه تلفنهای همراه  بود.تصاویری از این سفر تقدیم حضور می گردد.

برای دیدن بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید(بالا)نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه بیستم بهمن 1392
زمان :
اعتقادات مردم دشتی-کودک
|

اعتقادات مردم دشتی-  اندر احوالات کودکان

تشخیص جنس فرزند بعدی

برخی معتقدند وقتی کسی فرزند دختری نصیبش میشود اگر زبان آن کودک پهن باشد فرزند بعدی آن خانواده دختر و چنانچه زبانش باریک باشد جنسش پسر خواهد بود.

دندان قروچه

اکثر کودکان در بدو دندان درآوردن شروه به مالیدند دندان ها بهم  و دندان قروچه می کنند که برخی مردم این کار کودک را بخصوص هنگام شب بدیمن می دانند.

نترساندن کودک

مردم بر این باورند که در شب نباید دست روی کودک بلند کرد و او را ترساند حتی اگر به شوخی باشد.

رابطه دندان با رشد کودک

اکثریت زنان منطقه دشتی بر این اندیشه اعتقاد دارند که اگر کودک اول دندان دربیاورد راه رفتنش دیرتر خواهد بود و اگر چهار دست و پا رفتنش زودتر باشد دیرتر دندان درخواهد آورد.

 


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392
زمان :
تصویب لایحه پیشنهادی تعرفه عوارض سال1393 شهرداری کاکی
|

تصویب لایحه پیشنهادی تعرفه عوارض سال1393 شهرداری توسط شورای اسلامی شهر

       شهردار کاکی گفت: لايحه پيشنهادي تعرفه عوارض شهرداري کاکی پس از چندین جلسه كار كارشناسي توسط واحد در آمدي شهرداري تدوين شد و پس از تصويب شوراي محترم شهر جهت عملکرد در سال1393 و تاييد نهايي به استانداري بوشهر تقديم شد تا آخرين مرحله جهت بررسي آن صورت پذيرد.
 شوراي اسلامي شهر  جهت وضع هر يك ازعوارض محلي جديد ،كه تكليف انها درقانون مشخص نشده باشد ،موظفند موارد را حداكثرتا 15 بهمن ماه هر سال براي اجرا در سال بعد ،تصويب و اعلام عمومي نمايد
 محمدی نیا اظهار داشت:لايحه تقديمي سال 93 با رويكرد تشويق شهروندان به ساخت و ساز بررسي شده و درصد افزايش عوارض بسيار كم بود.
  وی افزود: شهروندان با مشاركت و همكاري موثر در پرداخت عوارض علاوه بر تحقق حداكثري بودجه موجب تسريع در روند توسعه و عمران شهري شوند.


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه پانزدهم بهمن 1392
زمان :
تشکر فاطمی از مردم بخاطر انتخاب در هیئت رئیسه شورای عالی استانها
|

سید علی اکبرفاطمی پس از انتخاب در هیئت رئیسه شورای عالی استانها از مردم تشکر نمود که متن آن به شرح ذیل است:

مردم عزیز،  فهیم  و ولایت مدار شهر کاکی و همکاران گرامی در شورای شهرستان دشتی و استان بوشهر

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکراندرش مزید نعمت. هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون بر می آید مفرح ذات.

  شما  با حضور خود در همه صحنه های انقلاب به دشمنان نظام ثابت کردید که تحریم ها، تهدیدها و ترورهای استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و اسرائیل خائن نه تنها هیچ تأثیری ندارد بلکه اراده ملت بزرگ ما را در تأیید، حمایت و تقویت نظام صد چندان می کند.
اینجانب پس از تقدیر و تشکر فراوان از همه شما مردم شریف شهرکاکی، جوانان عزیز، غیور و مؤمن، عزیزانی که به اینجانب اعتماد کرده و رأی دادند، کمال امتنان دارم از دوستان در شورای شهرستان دشتی جهت انتخاب بنده بعنوان نماینده در  شورای اسلامی استان و نیز تشکر می کنم از حسن اعتماد همکاران عزیزم در شورای اسلامی استان که با انتخاب و معرفی بنده بعنوان نمایند استان بوشهر در شورای عالی استانها که موجب انتخاب اینجانب در هیئت رئیسه شورای عالی استانها گردید در این زمان و در آستانه دهه مبارکه فجر دهه پیروزی انقلاب اسلامی ، پیروزی مستضعفین بر ستمکاران  دست در دست هم نهیم وهمه باید با همدلی، حفظ وحدت و امید به آینده به يكديگر كمك كنيم تا به لطف خدا و با تکیه بر تمامی پتانسیل های موجود گره ها يكی پس از ديگری گشوده شود.

با آرزوی تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) و سلامتی و طول عمر رهبر فرزانه انقلاب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه دوازدهم بهمن 1392
زمان :
فاطمی در هیات رئیسه شورای عالی استان ها انتخاب شد+تصاویر
| | ادامه مطلب...

  رئیس، نایب رئیس و منشیان شورای عالی استان ها در نخستین نشست این شورا در دوره چهارم انتخاب شدند.

رییس شورای اسلامی شهر کاکی به عنوان هیات رئیسه شورای عالی استان ها انتخاب شد.رئیس، نایب رئیس و 6 منشی شورای عالی استان ها در نخستین نشست این شورا در دوره چهارم انتخاب شدند.

سیدعلی اکبر فاطمی یکی از دو نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها نیز برای سمت منشی کاندیدا شد که با کسب 35 رای به عنوان منشی پنجم برگزیده شد.

وی در هر چهار دوره شورای شهر کاکی منتخب مردم این شهر بوده است... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه دوم بهمن 1392
زمان :
نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها: به چمران رأی خواهم داد
| | ادامه مطلب...

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها: به چمران رأی خواهم داد

نمایندگان استان جهت شرکت در برگزاری انتخابات هیات رئیسه چهارمین دوره شواری عالی استانها راهی تهران شدند.

سید علی اکبر فاطمی رئیس شورای اسلامی شهر کاکی و یکی از دو نماینده شورای اسلامی استان بوشهر در شورای عالی استانها ضمن اعلام حضور نمایندگان استان در این جلسه گفت:  انتخابات هیات رئیسه چهارمین دوره شواری عالی استانها به میزبانی وزارت کشورو با حضور وزیر کشور و همچنین 75 عضو منتخب شورای اسلامی شهر و روستا از  استانهای کشور در نشست روز سه شنبه یکم بهمن برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به انتخاب هیأت رئیسه سنی در این نشست گفت: در این نشست ضمن برگزاری مرا... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه سی ام دی 1392
زمان :
عدم رعایت حریم برق در کاکی+تصاویر
| | ادامه مطلب...

صرفاً جهت اطلاع مسئولین برق استان در صورت عدم اطلاع!!!!

عدم رعایت حریم قانونی دکل برق فشار قوی در شهر کاکی

جهت مشاهده سایر تصاویر روی ادامه مطلب  در بالای خبر کلیک کنید


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه سی ام دی 1392
زمان :
طب سنتی مردم شهرستان دشتی
| | ادامه مطلب...

در این پست  به نقل از وبلاگ آساک دشتی به ده مورد از درمانهای دشتی اشاره می گردد.

سیسفو:عامل بیماری پشه بسیار کوچکی است که در موسم گرم تابستان،در میان گله های بز وگوسفند وجود دارد.این حشره برای تخم ریزی وارد دماغ،گوش،چشم وگلوی چوپان یا هرکسی که به نحوی با گله های بز وگوسفند در ارتباط است،می شود وآنها را بیمار می کند.عوارض آن استفراغ وخارش وسوزش وریزش آب چشم وبینی است وتا چند روز ادامه می یابد.اگر امکان تخم ریزی در چشم باشد،چشم متورم شده وبا خارش وآبریزش شدید همراه است،به طوری که چشم قادر به باز شدن نمی باشد.اگر محل تخم ریزی گلو باشد،سرفه های پی در پی بدنبال دارد وبرای درمان سیگار می کشند ودود را وارد مجرای گلو می کنند زیرا دود سیگار محل تخم ریزی را بی حس کرده،به بیمار آرامش وتسکین می دهد.بعضی ها قطعه گوشتی را به نخ می بندند و وارد گلو می کنند چون بر این باورند که انجام این کار باعث می شود تخم های آن پشه به گوشت بچسبند وهمزمان با بیرون کشیدن نخ وگوشت،تخم ها نیز از گلو خارج... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و هشتم دی 1392
زمان :
(معرفی کتاب) تاریخ، سرزمین و فرهنگ دشتی
| | ادامه مطلب...

(معرفی کتاب) تاریخ، سرزمین و فرهنگ دشتی

تاریخ‌های محلی یا شهرنامه‌ها، حافظه تاریخی شهرها محسوب‌ می‌گردند. آگاهی‌های موجود در شهرنامه‌ها،‌ اغلب منحصر به فرد و معطوف به یک منطقه و محل جغرافیایی هستند.

به گزارش سوک،مجموعه ده جلدی «شهرنامه‌های استان بوشهر» دربردارنده شرح تاریخ و فرهنگ شهرهای استان بوشهر است.

از ویژگی‌های شاخص این مجموعه عبارت‌اند از: انتشار حداکثری داده‌های اطلاعاتی مورد نیاز؛ نگاه شهرستانی؛ زاویه دید عام؛ اجتناب از تلخ نویسی و اجمال نویسی.
http://www.ical.ir/media/k2/items/cache/21b63a5fa4422d684c6fb41f0d1a94c7_L.jpg

در ابتدای هر جلد، کتاب‌شناسی هر شهر ذکرشده و سپس، در سه بخش، پیرامون تاریخ، سرزمین و فرهنگ هر شهر مطالبی ذکر شده... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392
زمان :
طب دشتی
|

طب سنتی مردم دشتی

یکی از رسوم مردم شهرستان دشتی، استفاده از داروهای سنتی برای درمان بیماریهاست که متأسفانه حالیه کمرنگ گشته و با وجود مطب های مختلف پزشکی کمتر از داروهای سنتی استفاده می شود و اعتقاد به آنها ضعیف شده است.در این نوشتار جهت اطلاع بیشتر خوانندگان محترم به ده مورد آن اشاره می نمایم:

1-   انگل: اگر فردی انگل داشته باشد به وی آب قلیان می خوراندند یا اینکه مقداری نرم شده دریمه را با شکر مخلوط می کردند و به مدت 3روز،و هر روز یک قاشق چای خوری ناشتا به بیمار می خوراندند .

2-     ختنه: پس از ختنه کردن ، برای سریعتر خوب شدن زخم از دود سرگین الاغ استفاده می کرده اند.

3-   بریدگی و زخم: اگر در بدن فردی بریدگی و زخم ایجاد می شد، پارچه ای را می سوزاندند و در محل زخم یا بریدگی می گذاشتند تا بهبود حاصل شود.

4-   مارگزیدگی: برای درمان مارگزیدگی ، مقداری عسل و آبلیمو، روی محل مارگزیدگی می مالاندند، یا جوجه محلی را سر می بریدند و بدنش را به دو قسمت کرده و آنرا روی محل گزیدگی قرار می داند.

5-   شب کوری: جگر بز را روی آتش قرار می داند تا آب آن بطور کلی خشک  شود .سپس مقداری فلفل سیاه را روی آن می ریختند و به چشمان فردی که شب کوری داشته می مالاندند.

6-   شب ادراری: برای درمان آن بیضه پازن(بز نر) را می پزاندند و به بچه ای که به شب ادراری مبتلا بوده می داده اند تا بهبود کامل حاصل شود.

7-   سوراخ گوش: پس از سوراخ کردن گوش، برای   اینکه سریعتر خوب شود، مدفوع گنجشک را می کوبیدند و با زردچوبه مخلوط می کردند و آن را خیسانده  و بر روی سوراخ گوش می گذاشتند .

8-     گوش درد: برای درمان گوش درد، از روغن زیتون،دودقلیان یا شیرزنی که دختر زائیده بود استفاده می کردند.

9-   بوزدگی بچه: هر گاه بچه ای بر اثر بوی نامطبوع مریض می شد، مقداری روغن محلی(دامی) با نرم شده گیاه سندباد و سیر مخلوط می کردند و زیر دماغ بچه وکف دستهایش می مالیدند.

10- زنبور گزیدگی: برای درمان آن: سنگ گرم را روی محل گزیدگی قرار می دادند یا مقداری پودر رختشویی را خیس کرده و روی محل گزیدگی قرار می داند.

                                                           محمد هادی نژاد


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه بیست و چهارم دی 1392
زمان :
برگزاری جلسه آموزشی ویژه پرسنل خدمات شهری شهرداری کاکی+تصاویر
| | ادامه مطلب...

جلسه آموزشی توجیهی مدیریت پسماند ویژه کارگران خدمات شهری روز دوشنبه مورخ 23/10/92با حضور گنجور جانشین شهردار،ابولی مسئول خدمات شهری، کارگران خدمات شهری و فضای سبز و باغبانی مسئول بهداشت محیط  شبکه بهداشت شهرستان دشتی،در محل سالن اجتماعات شهید آوینی کاکی برگزار شد.

در این جلسه باغبانی  با اشاره به لزوم ساماندهی مدیریت پسماند در شهرها اظهار داشت : یکی از مهم ترین مولفه های توسعه پایدار در شهرها مدیریت پسماند می باشد که این مدیریت مستلزم ایجاد زیر ساختهای لازم منجمله آماده سازی بستر فرهنگی ، اجتماعی وفراهم نمودن امکانات مالی وتجهیزات لازم می باشد .

وی ضمن تاکید بر لزوم .....بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه بیست و سوم دی 1392
زمان :
راهدار خانه کاکی تعطیل شود بهتر است
| | ادامه مطلب...

راهدار خانه کاکی تعطیل شود بهتر است

رئیس شورای اسلامی شهرکاکی از کمبود امکانات و تجهیزات راهداری در این بخش انتقاد کرد

رئیس شورای اسلامی شهرکاکی از کمبود امکانات و تجهیزات راهداری برای بازگشایی بموقع محورهای ارتباطی اصلی و فرعی این منطقه که بر اثر بارش سنگین باران و یا دیگر حوادث غیرمترقبه رخ می دهد، انتقاد کرد.

سیدعلی اکبرفاطمی گفت: راهدار خانه کاکی با وجود واقع شدن واقع در حاشیه محور اصلی بوشهر- کنگان متاسفانه فاقد هر گونه امکانات و تجهیزات وماشین آلات بوده و در مواقع اضطراری پاسخگو نیست.
او ادامه داد: بارندگی های چند روز اخیر منجر به جمع شدن آب پشت راه روستایی مجاور بزرگراه سیراف شد که با توجه به نزدیکی زمینهای کشاورزی به مسیر و بسته بودن پلها منجر به زیر آب  رفتن محصولات گندم گردید...               بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه هجدهم دی 1392
زمان :
چهارشنبه سوری
|

 یکی از آئین های سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است.
 
ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند .
در شهرستان دشتی بر خلاف اکثرمناطق کشور ٬چهارشنبه آخر ماه صفر را چهارشنبه سوری می دانند.

بر طبق رسم دیرینه شان از گذشته تا کنون٬خانواده ها در این روز برای دفع و رفع قضا و بلا اقدام به قربانی(که معمولا مرغ است) کرده وخون می ریزند خانواده ای که قادر به قربانی نیست به جای آن صدقه می دهد.به عقیده ی آنها این اعمال نیز باید به هنگام تیغ آفتاب(هنگام طلوع آفتاب) انجام شود.

                                                              برگرفته از وبلاگ آساک دشتی


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه یازدهم دی 1392
زمان :
تاریخ وفات پیامبر(ص)
|

تاریخ  وفات پیامبر(ص)

دردناک ترین حادثه ای که در سالهای اولیه هجرت اتفاق افتاده رحلت پیامبر(ص) است.در مورد تاریخ وفات آن حضرت بین مورخین شیعه و سنی از یک طرف و در میان هر یک از این دو گروه به خصوص اهل سنت اختلاف شدیدی وجود دارد.

اگر چه دو گروه قبول دارند که وفات آن حضرت روز دوشنبه بوده اما در مورد اینکه آن دوشنبه کدام دوشنبه بوده اختلاف است.

روایاتی که در این خصوص نقل شده از این قرار است:

نظر شیعه:

1-      پیامبر (ص)  روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول سال یازدهم وفات یافته است.

2-      پیامبر(ص) روز دوشنبه دو روز مانده از ماه صفر سال دهم هجرت در سن 63 سالگی رحلت کرده است.

نظر اهل سنت

1-      دوازدهم ربیع الاول سال یازدهم هجری روز دوشنبه

2-      دوم ربیع الاول

3-      اول ربیع الاول سال یازدهم هجری

4-      دو روز مانده به آخر ربیع الاول

با توجه به اینکه وفات پیامبر(ص) روز دوشنبه و روز عرفه (نهم ذی الحجه) روز جمعه حدود سه ماه قبل از وفات پیامبر(ص) بوده و نیز با محاسبات دقیقی که صورت گرفته و طالبین می توانند به کتب مربوطه مراجعه کنند.اکثر علمای شیعه تاریخ وفات پیامبر(ص) را دوشنبه دو روز مانده از ماه صفر(28صفر) سال دهم هجرت در سن 63 سالگی می دانند.

                                                                                  غلامحسین هادی نژاد


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه نهم دی 1392
زمان :
معرفی یکی از غذاهای شهرستان دتشی
| | ادامه مطلب...

اگر به خودرن حلوای ساخته شده از خرما علاقه دارید حتماً بخوایند

حلوای بویُنگی(boyongi)

طریقه ی ساخت حلوای بوینگی به این شکل است که ابتدا کِره ی محلی(کره ای که از دوغ یا شیر بدست می آید) را روی شعله می گذاریم تا آنجایی که به جوش آید وکف کند بعد از این،کف آنرا کنار می زنیم واز صافی رد می کنیم تا آب واحیانا اگر چیزی در این کره محلی باشد گرفته شود.حالا دوباره این کره ای که به روغن تبدیل شده است بر روی شعله می گذاریم تا جایی که کاملا داغ شود حالا گمنه(غله ی آسیاب شده) در روغن می ریزیم وشعله را در درجه کم قرار می دهیم تا آنجایی ... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه سوم دی 1392
زمان :
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات مردم دشتی
| | ادامه مطلب...

پیرو نوشته قبلی جهت احیاء باورها و اعتقادات مردم دشتی این بار نیز به چند مورد از اعتقادات مردم اشاره می شود .

بستن دهان گرگ .

        بسیاری از مردم قدیم و برخی نیز در زمانه حال به بستن دهان گرگ اعتقاد دارند.آنها بر این باورند که چنانچه حیوانی اعم از بز،گوسفند یا اسب و الاغ شب به خانه بازنگردد و گم شود می توان با بستن دهان گرگ حیوان را از گزند درندگان مصون داشت.

      افراد این کار را به روش های مختلفی انجام می دهند بطور مثال در برخی مناطق در هنگام گم شدن الاغ ،شب هنگام سوزن جوالدوزی را در زمین فرو می کنند و خورجین الاغ را روی آن می اندازند و برخی دیگر کاردی را در غلاف می کنند و تعدادی نیز با رفتن پیش دعا نویس و نوشتن دعا دهان گرگ را می بندند.حال چنانچه حیوان سالم پیدا شود که می گویند دهان گرگ را بسته اند ولی اگر حیوان دریده یافت شود می گویند گرگ قبل از عمل ما حیوان را دریده است و به هیچ عنوان اعتقاد خود را رد نمی کنند.

بستن تب:

بسیاری از مردم در قدیم بدلیل نبود پزشک... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه سوم دی 1392
زمان :
یلدا
|

       لفظ یلدا yaldaیک واژه سُریانی به معنی تولد وزایش است که مسیحیان سریانی آن را با خود به ایران آوردند واز آن زمان تا کنون در ایران ماندگار شده است.

معادل آن در عربی میلاد ودر فارسی تولد است.

       در اصطلاح علم نجوم به نخستین شب زمستان یا اولین شب دی ماه که بلندترین شب سال است یلدا می گویند.چرا که بلافاصله پس از این شب،شب ها کوتاه تر وروزها به تدریج بلندتر شده وخورشید هر روز بیشتر در آسمان می پاید وانگار که خورشید تولد دیگری پیدا کرده است.

       چون شب یلدا،شب تولد خورشید یا مهر است ایرانیان به خصوص پیروان آیین مهر جشن می گرفتند.گرد هم جمع می شدند.خوان ویژه می گستردند.هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود ومیوه های خشک در سفره می نهادند.این سفره جنبه دینی داشت ومقدس بود.از ایزد خورشید وروشنایی برکت می طلبیدند تا در زمستان به خوشی سر کنند ومیوه های تازه وخشک وچیزهای دیگر در سفره،تمثیلی از آن بود که بهار وتابستانی پر برکت در پیش داشته باشند.

        این مراسم پس از هزاران سال،تا کنون باقی مانده وبرجاست.اهالی استان بوشهر از جمله منطقه دشتی در این شب که به آن«شب چله»هم می گویند به خانه خویشان ودوستان ومعارف محله خود رفته وآن را گرامی می دارند.

      در شهر خورموج هم زمانی که مرحومان حاج غلامعلی بهرامی وحاج علی مرادی در قید حیات بودند در این شب به اتفاق جمعی از دوستان در منزل مرحوم حاج غلامعلی بهرامی گرد می آمدیم وآن شب را با شادی وگوش دادن به سخنان آن دو مرحوم که در واقع عندلیبان گلستان سخن بودند به سر می آوردیم.

                                                                 (غلامحسین هادی نژاد)


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه یکم دی 1392
زمان :
مردم کاکی از پرچم حرم حضرت عباس(ع)استقبال کردند+تصاویر
| | ادامه مطلب...

مردم کاکی از پرچم حرم حضرت عباس(ع)استقبال کردند

      اقشار مختلف مردم کاکی روز چهارشنبه از بیرق مطهر حضرت عباس(ع)استقبال گسترده و پرشوری کردند

     

      مرم فهیم کاکی با استقبال از بیرق علمدار کربلا از مسیر مسجد النبی تا حسینیه اعظم عشق و ارادت خود را به اهل بیت وحضرت ابوالفضل(ع) نشان دادند.   بقیه متن و تصاویر در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه سی ام آذر 1392
زمان :
فاطمی نماینده شورای اسلامی استان در شورای عالی استانها
| | ادامه مطلب...

سید علی اکبر فاطمی نماینده شورای اسلامی استان بوشهر در  شورای عالی استانها
  اعضای جدید شورای اسلامی استان بوشهر در دوره چهارم انتخاب شدند.
اعضای جدید شورای اسلامی استان بوشهر در دوره چهارم انتخاب شدند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ در نشستی که با حضور معاونان سیاسی امنیتی و عمرانی استاندار بوشهر برگزار شد، با رای روسای شوراهای اسلامی شهرستان های 10 گانه استان، اعضای شورای استان برگزیده شدند.

در این نشست سیده خدیجه حسینی به عنوان رییس شورای اسلامی استان بوشهر انتخاب شد. وی منتخب اول برازجانی ها در چهارمین دوره انتخابات شورای شهر می باشد.

در دوره سوم نیز عباس دهقان عضو شورای شهر برازجان عهده دار ریاست شورای استان بود.

همچنین محمد گزیری نایب رییس شورای اسلامی استان بوشهر شد. و... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه سی ام آذر 1392
زمان :
مروری بر خاطرات گذشته+ تصاویر
| | ادامه مطلب...

دوران ما

گرمای  چاله آتشین کجا ؟ گرمای بخاری گازی کجا ؟

سرمای چند روزه اخیر ما را بر خلاف خواسته مان وادار به خرید بخاری گازی نمود.از اول شب آن را نصب راه اندازی کردیم ولی تا صبح به خود لرزیدیم .به خود گفتم ای کاش بخاری نفتی تهیه کرده بودم و می توانستم کنار آن بنشینم یا دستم را روی آن بگیرم ولی با این اوضاع کمبود و سهمیه بندی نفت در استان نفت خیز کی حوصله صف نفت را دارد.کاش مثل گذشته بود و منقلی پر آتش می کردیم و کنار آن می نشستیم. 

هرچند سالهاست که روشهای گرمایش جدید، در بسیاری از منازل ما وجود دارند و اکثر خانه ها در زمستانها کاملا گرم هستند اما هنوز هم کسانی از منقل  و چاله یاد می کنند.


بسیاری از ما، نشستن  کنار چاله یا منقل با آن حرارت دلچسب و بی نظیرش را تجربه کرده ایم و اوقاتی را که همراه با بزرگترها یا دوستان کنار آتش سپری میشد را از جمله خاطره انگیزترین دورانهای زندگی خود میدانیم.

زمستان که فرا میرسد حس نوستالژیک (یادمانه)*انسان نیز به جوش و خروش می آید و هوس نشستن کنار چاله یا منقل به سرش می زند .نسل امروزه شاید به یاد نیاورد که پدران و مادرانشان چگونه در زمستان خود را گرم می کردند که مروری بر خاطرات گذشته کمی این دوران را تجلی می کند.

     دم دمای غروب که میشد بوی سوختن هیزم از اکثر منازل به مشام می رسید .اکثر مردم دو ساعت مانده به اذان در فکر تدارک شام بودند و بدلیل اینکه اکثر مردم در روز برای نهار از غذاهای سبک استفاده می کردند و البته ناشتای ساعت 10 صبح نیز از واجبات محسوب می شد لذا اکثراً شام پختنی استفاده می شد .

عصر ،گله های گوسفند که برای چرای روزانه به دشت و صحرا رفته بودند در... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392
زمان :
کنکاشی در فرهنگ و اعتقادات
| | ادامه مطلب...


باورها،اعتقادات و برخی تفکرات در زندگی مردم ریشه دوانده و مردم با آن زندگی می کنند و به نوعی جزئی از زندگی آنان می باشد لذا بر اساس گذشت زمان و اعتقاد راسخ به آن پایبند شده اند و ایمان واقعی به اعتقادات و باورهای خود پیدا نموده اند.

این بار نیز بر اساس شرح وظایف وبلاگ که همانا احیاء باورها و اعتقادات مردم دشتی می باشد به سه مورد اشاره می شود و در پست های آینده نیز ادامه خواهیم داد.

اصلاح ناخن :

اکثریت مردم دور ریختن ناخنها بعد از اصلاح را امری مذموم می شمارند و اعتقاد دارند شایسته است که آن را دفن نمود. در قدیم برخی از مردم  بر این باور بوده اند که اگر کسی ناخنهایش را دور بریزد در جهان آخرت باید دانه های جو را به هم گره بزند.

سنگ شدن انسانها

در قدیم میزان پایبندی به رسوم ،عقاید وباورها در میان مردم بمراتب بالاتر از این زمان بوده است بعنوان مثال در نزدیکی یکی از زیارتگاههای استان بوشهر دو سنگ به ارتفاع تقریبی 4 متر و عرض تقریبی 5/2 متر روبروی هم واقع شده اند که به گفته برخی، این دو سنگ، پسر و دختری هستند که بدلیل ارتباط با هم و دوست شدن در جوار امامزاده و بی احترامی به آن تبدیل به سنگ شده اند.کسی می گفت.... بقیه در ادامه مطلبنویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه بیست و سوم آذر 1392
زمان :
گویش دشتی
| | ادامه مطلب...

     با توجه به اینکه یکی از اهداف ثبت و راه اندازی این وبلاگ معرفی و زنده نگهداشتن گویش اصیل شهرستان دشتی بوده است ولی در میانه راه کمی از این اندیشه دور شدیم و به مسائل جانبی و مخصوصاً خبری پرداختیم که این موضوع یعنی بخش خبر خیلی مد نظر نویسنده و اهداف وبلاگ نبوده است لذا در این پست وپست های آینده تلاش خواهیم نمود تا به اهداف وبلاگ بپردازیم .در این پست تعدادی از کلمات محلی تقدیم  نظردوستان می گردد امیدواریم که نظرات و انتقادات سازنده شما چراغ راهمان باشد.

بَبُلاره: صدای ناهنجار از خود درآوردن

بَرسوزک: حالت تهوع داشتن

پس غم زدن: تعلل در کار

حالِی حال : کاری را بموقع انجام ندادن

اَفتو جرات: آفتاب سوزنده

واری: برعکس،وارونه

رُوَن: لاستیک


نویسنده : اکبر
تاریخ : چهارشنبه بیستم آذر 1392
زمان :
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر کاکی
|

جناب آقای مهندس سالاری استاندار محترم  بوشهر

سلام علیکم
    احتراماً ؛ امروز بار دیگر شاهد سکانداری یکی دیگر از فرزندان برومند استان بوشهر هستیم، اینجانب به نوبه خود از حسن اعتماد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و هیأت دولت در جهت انتخاب آقای سالاری به عنوان استاندار بوشهر تقدیر و تشکر نموده و امیدوارم با یکپارچگی و همکاریهای متقابل بتوانیم در جهت پویایی و پیشرفت استان گام های موثری را برداریم.
اینجانب به نمایندگی از مردم فهیم  شهرکاکی ضمن قدردانی از تلاشهای بی شائبه  جناب آقای حسنوند استاندار محترم سابق که حقّاً با تمام وجود و شبانه روز برای استان در همه عرصه ها تلاش ماندگار کرد، بدینوسیله انتصاب جنابعالی را به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر وامید به سمت استانداربوشهر تبریک گفته و امید داریم با نگرش اعتدالمندانه خود ضمن رسیدگی به نیازهای کلیه شهرستانهای استان،در خصوص محرومیت زدائی به مناطق محروم استان مانند شهر کاکی که با اولین نگاه اذعان خواهید کرد که موقعیت ، پیشرفت و امکانات آن با توجه به پتانسیل های موجود و نیروهای انسانی کاردان شایسته مردم فهیم کاکی نمی باشد ،انشالله شاهد اقدامات امید بخشتان باشیم.
مزید توفیقات جنابعالی را از خدای متعال مسئلت دارم.
                                                                     سید علی اکبرفاطمی
                                                                رئیس شورای اسلامی شهر کاکی
            


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه هفدهم آذر 1392
زمان :
مشکلات تنها مدرسه روستای دوریشی
|

متن ذیل از طرف یکی از خوانندگان  پیرامون مسائل و مشکلات دبستان شهید محمد قاسمی  روستای درویشی فرستاده شده است.

اندر احوالات مدرسه روستای درویشی،دبستان شهید محمد قاسمی زیر نظر مجتمع آموزشی شهید سنا پور روستای سنا:

زلزله فروردین ماه  در شهرستان دشتی موجب تخریب بسیاری از منازل ،مدارس و ... گردید که دبستان شهید قاسمی روستای درویشی نیز آسیبهای جدی ای دید که موجب بازسازی مجدد آن گردید.اما ورود دانش آموزان در این مدرسه با شرایط موجود مشکلاتی داراست که دور از خطر نمی باشد.
بطور مثال  دربحث حوادث به دلیل عدم اتمام کار ساختمانی ، و وجود مصالح ساختمانی مانند خاموت ها در فاصله 1متری از ورودی کلاس ها قرار دارد که این مسئله می تواند در زمانی که دانش آموزان همزمان وارد یا خارج از کلاس می شوند سبب حادثه گردد ویا مصدوم شوند.
مسئله بعد نداشتن دیوار ومحصور نبودن کلاس های مدرسه ومجاورت داشتن با جاده ی باغان،در زنگ های تفریح هنگام بازی دانش آموزان امکان وقوع حادثه وجود دارد .
طبق آیین نامه بهداشت محیط مدارس،فضای کلاس برای هر دانش آموز حداقل25/1مترمربع سطح در نظر گرفته شده است بنابراین یکی از کلاس های مدرسه با ابعاد4*5/2،حداکثر 8دانش آموز بایستی در آن باشد ولی 17نفر در کلاس های موجود حضور دارند.
به لحاظ قرار گرفتن محل کلاس های درس در فضای ساخت وساز واستقرار کارگران در آن نقطه وفاصله داشتن توالت های از پیش ساخته شده با کلاس ها،دانش آموزان از توالتی استفاده می کنند که مورد استفاده کارگران می باشد.و اینکه یک شیر آب مختص دستشویی وجود ندارد؛یک شیر آبی وجود دارد که بیشتر مواقع با وصل بودن شلنگ به آن،برای موارد ساخت وساز از آن استفاده می شود.
از نواقصات دیگر که باید هرچه زودتر برطرف شود عدم وجود مایع دستشویی است که دانش آموزان پس از استفاده از توالت،دستهایشان را تنها با آب می شویند که این مسئله می تواند باعث بروز بیماری های روده ای گردد.
در بحث روشنایی باید گفت به دلیل اشکال در جریان سیم برق کلاس،نمی توان از مهتابی یا چراغ برای روشنایی استفاده کرد که این موضوع در روزهای ابری به خاطر تاریک بودن کلاس،کار را برای مدرس ودانش آموزان با مشکل روبرو خواهد ساخت
.


نویسنده : اکبر
تاریخ : شنبه شانزدهم آذر 1392
زمان :
انتشار کتاب دو نویسنده اهل دشتی
|

انتشار کتاب دو نویسنده اهل شهرستان دشتی
کتاب«دستور زبان انگلیسی از ابتدایی تا پیشرفته» منتشر شد

اخیرا از جناب آقای اردشیر نعمتی طلب استاد دانشگاه ومدرس دبیرستان های دشتی که از اساتید خوش نام وباسواد در رشته زبان انگلیسی به شمار می رود کتابی با عنوان«دستور زبان انگلیسی از ابتدایی تا پیشرفته»منتشر شده است در این کتاب که حاصل تدریس سال ها دستور زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی از راهنمایی تا دانشگاه است،از مطالب حاشیه ای پرهیز شده وتمرکز آن روی ساختار زبان انگلیسی است تا زبان آموزان بتوانند به آسانی به مطالب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.توضیحات ومثال های کتاب تا حد امکان ساده وروزمره انتخاب شده است وهمه مطالبی که احتمال می رود دانش آموزان ودانشجویان به آن نیاز داشته باشند با روشی ساده وقابل فهم آورده شده است.این کتاب که در نوع خود کم نظیر است منبع بسیار خوبی برای آن دسته از دانش آموزانی است که خود را برای امتحانات ورودی مدارس ودانشگاه آماده می کنند.

این کتاب ارزشمند که در 272صفحه توسط انتشارات موعود اسلام منتشر شده است حاوی13فصل است.ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای این مولف فرهیخته وخوش سلیقه،تمامی علاقه مندان به حوزه زبان را به مطالعه این اثر گران بها دعوت می کنیم.

رمان «بی گُناهم بیا»

رمان «بی گُناهم بیا» نوشته خانم لیلا حیاتی توسط انتشارات کتاب نغمه تهران در563صفحه منتشر گردید.کتاب دارای مقدمه ای کوتاه و160فصل است.

خانم حیاتی متولد شهرخورموج است وپیش از این کتاب دیگری از وی با عنوان«بی تو آواره ترینم» توسط همین انتشارات منتشر شده است.

ضمن آرزوی سلامتی وتندرستی برای این جوان خوش ذوق که از افتخارات شهرستان دشتی است،تمامی علاقه مندان به حوزه رمان وداستان را به مطالعه این کتاب دعوت می کنیم.

منبع: وبلاگ آساک دشتی


نویسنده : اکبر
تاریخ : دوشنبه یازدهم آذر 1392
زمان :
آیین معارفه شهردار کاکی برگزار شد
| | ادامه مطلب...

  فرماندار دشتی:افتخار می کنیم نماینده محترم مردم شریف شهرستان دشتی نیرویی است کاملا با تجربه و برخاسته از دامن این شهر و از سادات بزرگوار.

رئیس شورای اسلامی شهر کاکی:هدفمندی یارانه ها شهرداریها را دچار مشکلات عدیده ای نمود.

آئین معارفه شهردار جدید کاکی عصر روز دوشنبه با حضورفرماندار دشتی، امام جمعه  و سایر مسئولین شهر در سالن کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برگزار شد.     در ابتدای جلسه رئیس شورای اسلامی شهر کاکی با تبریک هفته بسیج گفت: امام خمینی(ره) می فرماید:« افتخار من این است که خود بسیجی ام»  و این نشان از آن دارد که داشتن روحیه بسیجی وجهادی جهت خدمت به مردم در شهرداریها و همه ادارات ما لازم است، تا با اخلاص،صبر،درایت و متانت کارها انجام شود.هچنانکه شهرداریها نیز با داشتن روحیه بسیجی وجهادی و با کمترین امکانات کارهای بزرگی را انجام داده اند.

         سید علی اکبر فاطمی با اشاره به موفقیت مذاکرات ژنو اظهار داشت: فرزندان انقلاب با داشتن روحیه بسیجی، تبعیت از مقام عظمای ولایت و همراهی مردم توانستند در مذاکرات هسته ای موفقیت کسب نمایند که به  آنها .... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : سه شنبه پنجم آذر 1392
زمان :
استاندار حکم شهردار کاکی را امضا کرد
| | ادامه مطلب...

شهردار جدید کاکی حکم خود را  دریافت کرد+ تصاویر

به گفته منصور احمدی عضو شورای اسلامی شهر کاکی مراسم معارفه شهردار جدید کاکی روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

بعد از اینکه مردم شهرکاکی مدتها در انتظار امضای حکم شهردار جدید شهر خود و معرفی و شروع بکار وی به عنوان شهردار بودند بالاخره انتظارها پایان یافت ودیروز غلامحسین محمدی نیا پس امضای استاندار حکم خود را دریافت نمود.

شهردارکاکی چه کسی خواهد بود؟! سوالی که در چند ماه گدشته مردم کاکی با آن سروکار داشتند. شورای 5 نفره کاکی از ابتدا به دلیل اختلاف سلایق اعضا... بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : اکبر
تاریخ : یکشنبه سوم آذر 1392
زمان :
:: تصاویر
:: مرکز طب کار در شهرستان دشتی راه اندازی شد
:: تغییر در مدیریت درمانگاه بهداشتی کاکی
:: تصاویر/نشست هم اندیشی وتوسعه بخش کاکی با حضور استاندار
:: بهره برداری از پروژه های عمرانی شهرداری کاکی در هفته دولت به روایت تصویر
:: معماری قدیم شهرستان دشتی
:: یکشنبه بازدید استاندار از شهر کاکی
:: فرماندار دشتی 11 سال پیش
:: مدیر کل بهزیستی استان مشخص شد
:: مروری بر زندگی مردمان گذشته و کنونی در تابستان
:: چوپان راستگو
:: دانش‌آموز اهل کاکی نفر برتر مسابقات اذان کشور شد
:: در راه اندازی پارس شمالی تسریع شود
:: نماینده استان در شورای عالی استانها خواستار دعوت از مقام معظم رهبری جهت سفر به بوشهر شد.
:: آسفالت 26860مترمربع ازخیابانهای شهر کاکی در سال 93